Milliardemisjon hos Ivar Tollefsen – slipper storfisk til på eiersiden
Toppsjefen holder døren åpen for mer action på tampen av året.

Folksam og KPA Pension går inn på eiersiden i Heimstaden Bostad ved å tegne seg for rundt fire milliarder svenske kroner i en såkalt «cash rights issue» som finner sted 7. januar 2020, går det frem av en børsmelding.
Resten av emisjonen på 7,2 milliarder svenske kroner tar Heimstaden Investment AB seg av.
Tar syv prosent
Den nye aksjonæravtalen som ble inngått for Heimstaden Bostad i oktober åpnet for å få inn nye institusjonelle investorer til å delta i selskapets europeiske ekspansjon.
I denne prosessen var Folksam tidlig inne, og disse har besluttet å investere parallelt med de andre institusjonelle investorene Alecta, samt pensjonsfondene i Ericsson og Sandvik.
Folksam-konsernet vil etter emisjonen eie syv prosent av kapitalen i Heimstaden Bostad, og blir dermed den nest største institusjonelle investoren i selskapet.
Kommer mer i år?
Som en konsekvens av investeringen vil styret fra 7. januar 2020 utvides med to medlemmer. Birgitta Stenmark, sjef for alternative investeringer i Folksam-konsernet, og Karmen Mandic, kommunikasjons- og markedssjef i Heimstaden Investment.
– Dette markerer en flott avslutning på et flott år, selv om det fortsatt kan komme mer før vi lukker bøkene..., sier en «ekstremt fornøyd» Heimstaden Bosta-sjef Patrick Hall.
Etter emisjonen og eiendomskjøpene fra Alecta og Heimstaden i Sverige, Danmark, Norden og Tyskland som ble offentliggjort 25. oktober vil selskapet og tilgjengelig likviditet – inklusive kommitterte kredittfasiliteter – på 25 milliarder svenske kroner.
Da Kapital slapp sin liste over Norges 400 rikeste tidligere i år, kom Ivar Tollefsen på 12. plass, med en estimert formue på 23 milliarder kroner.