– Bullmarkedet kommer
Oljeprisen steg først, men har i ettertid falt etter helgens Opec-møte. Analytiker Nadia Martin Wiggen i Pareto mener Saudi-kuttet kan ha hatt motsatt effekt av det man skulle tro.
Frontkontrakten for Brent-oljen (august-kontrakten som løper ut i dag) står fredag morgen i 74,46 dollar pr. fat etter en oppgang på 0,2 prosent (12 cent) i dagens handel. Derimot snakker vi om et fall fra 74,81 dollar pr. fat da Oslo Børs stengte torsdag.
Med et fall på rundt 8 prosent er frontkontrakten for Brent-oljen i rute til sitt fjerde negative kvartal på rad, den verste rekken av negative kvartaler siden 1988.
Den mer omsatte september-kontrakten stiger for øvrig 0,2 prosent i fredagens handel og står i 74,64 dollar pr. fat.
Sterk motvind
Motvinden har vært sterk for oljemarkedet i det siste, med både aggressive renteøkninger, overraskende svak Kina-vekst og høyere russiske volumer enn ventet. Enhver optimisme fra produksjonskutt fra Saudi-Arabia eller robust sommeretterspørsel har blitt blåst bort, og heller ikke et kortvarig opprør i Russland har klart å få fart på oljeprisene.
Bloomberg beskriver utsiktene for andre halvår som blandede. Optimistene hevder markedet vil stramme seg til å gi støtte til prisene, mens pessimistene biter seg merke i Federal Reserve-sjef Jerome Powells uttalelser på en sentralbankkonferanse i Portugal tidligere denne uken om at flere renteøkninger er trolig.
– Apatien vil sette inn
Dette vil i så fall legge en demper på verdens oljeetterspørsel.
– Oljemarkedene kommer til å gå på en stram line, ettersom ledende indikatorer peker mot fortsatt nedsiderisiko for veksten de neste månedene. Oljeprisene er ute av stand til å finne støtte for en mer vedvarende oppgang, sier markedsstrateg Yeap Jun Rong hos IG Asia i Singapore.
RBC Capital Markets hevder ifølge nyhetsbyrået at oljemarkedet bør stramme seg til neste måned, delvis grunnet avslutning av vedlikeholdssesongen i raffineriene. Men dersom dette ikke materialiserer seg, «vil apatien sette inn.»