Lemper ut aksjer: Så mye har Nvidia-sjefen tjent
Nvidia-sjef Jensen Huang har brukt sommermånedene på å trimme beholdningen av selskapets aksjer. Det har gjort en allerede fet lommebok enda fetere.

Om ikke Nvidia-sjefen var søkkrik før, har han i hvert fall blitt det i løpet av denne sommeren. Det siste året har Jensen Huang kunnet se Nvidias aksjekurs skyte i været. Det hadde gjort ham veldig rik – i hvert fall på papiret.
Etter Nvidia-aksjens himmelferd, hvor aksjen bare i år har gått over 130 prosent, har aksjene Huang har kjøpt gjennom selskapets aksjekjøpsprogram hatt en ekstrem verdistigning.
For første gang i år startet Huang å selge Nvidia-aksjer i juni. Da solgte han 120.000 aksjer og håvet inn 15,5 millioner dollar. Det tilsvarer rundt 164 millioner kroner.
Huang ga seg imidlertid ikke med det. I perioden fra den 13. juni til den 12. september solgte han totalt 5,88 millioner aksjer. Hvert salg har vært i like store blokker på 120.000 aksjer.
Det er ikke oppgitt til hvilken aksjepris kjøpene er gjort til. Totalt har han gjort 49 salg i perioden, ifølge Nvidias rapporteringer til SEC.
Totalt har Huang fått inn 698,7 millioner dollar på sommersalgene. Det tilsvarer 7,4 milliarder kroner, ifølge dagens vekslingskurs.
Siden kjøpsprisen ikke er oppgitt er de 698,7 millionene en bruttostørrelse.
Jensen solgte flest aksjer i juli, da han totalt solgte 2,64 millioner aksjer fordelt på 22 salg.
August startet med at Jensen solgte i samme tempo, men etter salget den 9. august måtte Huang til slutten av måneden før han den 30. august gjorde et nytt salg.
Så langt i september har han foretatt åtte salg. Det foreløpig siste salget ble gjort den 12. september.
Raust program
Jensen Huang er god for 102 milliarder dollar, ifølge Forbes. Det tilsvarer over en billion norske kroner.
Ifølge selskapet selv har Nvidia et av verdens beste aksjekjøpsporgram for sine ansatte, som fra de er ansatt velger mellom 1 til 15 prosent av lønnen som skal gå til aksjekjøp. Prisen pr. aksje beregnes ut fra aksjekursen på den første handelsdagen i måneden etter personen ble ansatt.
Den aksjekursen forblir den samme i løpet av de neste to årene. I løpet av de to årene er det fire handelsperioder. Da blir Nvidia-aksjene kjøpt til aksjeprisen fra starten av ansettelsesforholdet, eller til prisen ved stenging på den siste handelsdagen i handelsperioden.
Uansett hvilken av de to kursene aksjene kjøpes til får de 15 prosent rabatt.