<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Økte inntektene – tapte mer

Archer melder om økte driftsinntekter, men bunnlinjen viser et tap på 2,5 millioner dollar.

Publisert 3. nov. 2023
Oppdatert 3. nov. 2023
Lesetid: 2 minutter
Artikkellengde er 2 ord
Article lead
+ mer
lead
ØKTE OMSETNINGEN: Adm. direktør Dag Skindlo i Archer. Foto: Thomas Bjørnflaten
ØKTE OMSETNINGEN: Adm. direktør Dag Skindlo i Archer. Foto: Thomas Bjørnflaten

ARCH

Oljeserviceselskapet melder om rekordhøy justert EBITDA, som endte på 30,6 millioner dollar i kvartalet. Det er opp 37 prosent fra 22,9 millioner dollar samme kvartal i fjor.

– Jeg er fornøyd med å rapportere en ny rekordhøy EBITDA for kvartalet drevet av vekst i vår Well Services-divisjon, forbedret ytelse i Platform Operations, litt dempet av et forventet svakere resultat innen Land Drilling, sier adm. direktør Dag Skindlo.

Driftsresultatet endte på 16,6 millioner dollar, opp fra fjorårets 10,6 millioner. Etter skatt viser regnskapet imidlertid et tap på 2,5 millioner dollar.

Når øvre del av guiding

Skindlo sier de ser en stor etterspørsel etter plugging av brønner, på fagspråket kalt «plug and abandon» (P&A), i tiden som kommer.

– Den sterkeste aktiviteten og den nært forestående økningen i nedstengningsmarkedet er i Storbritannia, der operatørene vil bruke anslagsvis 26 milliarder dollar frem mot 2040. Som dokumentert av den integrerte P&A Fulmar-kontrakten tildelt Archer i tredje kvartal, er vi godt posisjonert til å betjene kundene våre for permanent P&A av brønnene deres, sier toppsjefen.

Archer

(Mill. USD)3. kv. / 233. kv / 22
Driftsinntekter302,7240,2
Driftsresultat16,610,6
Resultat før skatt−0,13,4
Resultat etter skatt−2,5−1,1

– Det globale offshore-nedstengningsmarkedet har vokst betydelig de siste årene og forventes dessuten å vokse med mer enn 100 prosent de neste ti årene. Dette markedet, som i mindre grad påvirkes av svingninger i oljeprisen, vil støtte lønnsom vekst for Archer i tiårene som kommer, legger Skindlo til.

Archer melder at de er på vei til å møte den øvre delen av årets økonomiske prognoser, noe som tilsvarer en EBITDA-vekst på nær 35 prosent.