Mange hadde aldri før satt klimamål. Med charteret er det etablert en ramme for samarbeid, deling av løsninger og rapportering. Financial Times omtalte dette som det mest iøynefallende resultatet fra COP28.
Mål er bra, men handling teller. Oil and Gas Climate Initiative, OGCI, med de 12 største olje- og gasselskapene, har redusert sine metanutslipp med 50 prosent siden 2017. Lærdommen er at løsningene er rimeligere og mindre teknologisk kompliserte enn andre klimatiltak. De senere årene har selskapene også brukt avansert satellitteknologi for å avdekke store og ukjente utslipp i land som Irak, Kazakhstan og Algerie. Basert på funn og dialog med lokale selskaper er det oppnådd utslippsreduksjoner på flere millioner tonn klimagasser.
Nye energiløsninger
Olje- og gassindustrien har også en viktig rolle i å skape nye energiløsninger. Det internasjonale energibyrået, IEA, har pekt på at industriens andel av investeringer til fornybar energi fortsatt er lav i prosent. Det er rett, selv om den er økende. I absolutte tall er beløpene likevel betydelige.
OGCIs medlemmer har de siste årene samlet investert om lag 100 milliarder dollar i lavkarbonløsninger. Doggerbank, Equinors største vindprosjekt, hadde i 2019 estimerte konstruksjonskostnader på ni milliarder pund. Faktisk er olje- og gasselskapene i dag rangert blant de største aktørene innen havvind, biodrivstoff, hydrogen, og karbonfangst- og lagring. Enkelte er store også innen solkraft og batterier.
Nylig har vi også sett et selskap annonsere litiumproduksjon fra reservoarer i undergrunnen. Stadig flere selskaper definerer seg som energiselskaper. Equinor gjør det, men de er ikke alene. Exxon har investert stort innen karbonfangst og transport av CO2, Occidental innen karbonfangst direkte fra luft, BP er via sitt joint venture en av de store utviklerne av solenergi, ENI og Repsol er begge ledende innen fornybar diesel og bioenergi, Chevron satser på biogass fra landbruk, og Aramco bygger ut storstilt karbonfangst og lagring samt hydrogen.
Strategiene varierer. Noen selskaper satser mest på lavkarbon-molekyler, med vekt på karbonfangst og lagring, hydrogen og biogass. Andre inkluderer fornybar energi i sine planer. Få står stille.
Kjernevirksomheten justeres
Dette betyr ikke at selskapene forlater sin historiske kjernevirksomhet. Etterspørselen etter olje og gass vil være betydelig i årene som kommer. Men også innen dette området skjer det endringer. Noen av trendene er mindre oljeleting i helt nye områder, prioritering av eksisterende infrastruktur og kortere ledetider, digitalisering for å maksimere og effektivisere produksjon, forsøk på å skape synergier med nye energiløsninger, og andelen gass, særlig LNG, øker.
Energiomstillingen er en dyptgripende og langvarig endringsprosess. Olje- og gassindustrien kan spille en viktig rolle i denne. Det kan også investorer med tålmodigheten som trengs.