<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Mener S&P 500 vil falle 10 prosent

Strateger fra UBS mener at S&P 500-indeksen vil falle 10 prosent i andre halvår. 

Publisert 30. juni 2023
Oppdatert 30. juni 2023
Lesetid: 1 minutt
Artikkellengde er 1 ord
Article lead
VENTER FALL: UBS-strateger venter korreksjon.  Foto: Bloomberg

Fredag er siste handelsdag i første halvår og det amerikanske går mot å levere et av de beste første halvårene noensinne. Nasdaq har steget rundt 30 prosent, mens S&P 500 har steget omtrent 15 prosent. Ifølge UBS-strateger vil markedet være sensitivt for dårlige nyheter i tiden fremover og advarer mot et dårlig andre halvår. 

«Den økonomiske veksten er svakere enn det folk tror, og mye svakere enn det som er priset inn i markedene,» uttalte UBS-strategene, ledet av sjefstrateg Bhanu Baweja, i et notat til kundene denne uken. 

UBS skriver at den globale veksten nå er under 2 prosent, noe som er betydelig svakere enn den historiske, som er på 3,5 prosent. 

De mener at aksjemarkedet snart vil merke denne utviklingen.

«Vi tror ikke at resultatene til selskapene trenger å skuffe så veldig mye for å se betydelig lavere kurser. Vi tror også at nedgraderinger av kredittvurderinger vil strupe likviditeten og trolig gjøre at verdsettelsen bli påvirket allerede før selskapene rapporterer kvartalstall.»

UBS forventer at S&P 500 vil ende på 3.900 poeng ved utgangen av året, noe som tilsvarer en nedgang på rundt 10 prosent fra dagens nivå.

Et spesielt problem UBS-strategene pekte på var tilstanden i kredittmarkedet. De skriver at en del selskaper vil få problemer nå som sentralbanken mest sannsynlig vil fortsette å øke rentene. 

De mener at teknologi, forbrukertjenester, forretningstjenester og helsesektoren er spesielt sårbare på grunn av høy konsentrasjon og opphopning av gjeld og at det penger nesten har vært gratis de siste årene.