Trump gjentar trusselen: – Schrödingers tollsatser
USA kan innføre 25 prosent toll på Mexico og Canada allerede lørdag. «Schrödingers tollsatser,» skriver Bank of America.

President Donald Trump uttalte torsdag kveld at han nå vil avgjøre om han skal innføre 25 prosent tollsatser på Canada og Mexico, som følge av manglende regulering av tilførsel av fentanyl til USA, skriver Bloomberg.
«Vi kommer til å kunngjøre tollsatser på Canada og Mexico av flere grunner,» sa Trump, og la til: «Grunn nummer én er menneskene som har strømmet inn i landet vårt på en så forferdelig og massiv måte. Grunn nummer to er fentanyl og andre narkotiske stoffer som har kommet inn i landet. Nummer tre er de enorme subsidiene vi gir til Canada og Mexico i form av underskudd.»
Presidenten uttalte også at han vil bestemme seg allerede torsdag kveld om tollsatsene skal gjelde kanadisk oljeimport. «Vi trenger ikke produktene de har. Vi har all oljen vi trenger,» sa Trump.
Schrödingers tollsatser
I kjølvannet skriver Bank of America «Schrödingers tollsatser» og viser til eksperimentet til den østerrikske fysikeren Erwin Schrödinger, kjent som Schrödingers katt.
«Kort fortalt går eksperimentet ut på at hvis du plasserer en katt og noe som potensielt kan drepe den (et radioaktivt atom) i en lukket boks, vil du ikke vite om katten er død eller levende før du åpner boksen. Inntil da er katten på en måte både død og levende,» skriver Latin-Amerika-økonomer i Bank of America og legger til:
«Schrödingers eksperiment speiler den todelte situasjonen vi ser i dag når det gjelder potensielle amerikanske tollsatser på kanadiske og meksikanske varer. Toll er «levende» i den forstand at president Trump har sagt at han vil innføre dem (sist 25 prosent toll fra 1. februar). Samtidig er toll «dødt» fordi det ennå ikke har blitt innført, selv om det var ment å skje fra dag én.»
Økonomene i banken tror de potensielle tollsatsene vil svekke den kanadiske dollaren og den meksikanske pesoen, men en svekket valuta vil også fungere som en buffer mot svakere handelsvilkår. Prisene på eksportvarer fra landene vil trolig falle, noe som vil medføre lavere økonomisk aktivitet og økt inflasjon.
«Vi tror trusselen [om toll] først forsvinner etter at USA, Mexico og Canada reforhandler sin handelsavtale (USMCA). En revidert USMCA (USMCA 2.0) vil sannsynligvis inneholde strengere vilkår for at Canada og Mexico skal få tollfri adgang til det amerikanske markedet,» skriver Bank of America.