<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Blytungt i serveringsbransjen

I januar gikk 46 restauranter og serveringssteder konkurs tilsvarende en oppgang på 44 prosent. – Bransjen opererer med lave marginer, sier Siri Jensen i Fair Collection.

Publisert 1. feb.
Lesetid: 1 minutt
Artikkellengde er 1 ord
Article lead
TØFFE TIDER: – Mange restauranteiere har nok opplevd tomme lokaler etter julehøytiden og sliter med å opprettholde kontantstrømmen, sier daglig leder Siri Jensen i Fair Collection. Foto: Odd Lautin

I januar gikk 359 bedrifter konkurs, en økning på 3 prosent sammenlignet med samme måned i fjor, ifølge Fair Collection. Blant disse var 46 restauranter og serveringssteder, en oppgang på hele 44 prosent.

– Bransjen opererer med lave marginer, og januar er historisk sett en tung måned. Mange restauranteiere har nok opplevd tomme lokaler etter julehøytiden og sliter med å opprettholde kontantstrømmen. Uten reserver til å dekke løpende utgifter blir veien til konkurs kort, sier daglig leder Siri Jensen i inkassoselskapet Fair Collection.

Totalt har konkursene i januar etterlatt 1.189 ansatte i en usikker arbeidssituasjon og medført en samlet tapt omsetning på 2,6 milliarder kroner.

Svak optimisme i næringslivet

NHO forventer økt aktivitetsvekst fremover, delvis drevet av et mulig rentekutt fra Norges Bank i mars. Likevel er optimismen fortsatt lav sammenlignet med tidligere perioder.

– Prisvekst og usikkerhet har gjort at både bedrifter og husholdninger har utsatt investeringer og redusert forbruket. Dette har spesielt rammet serveringsbransjen, bygg- og anleggssektoren samt detaljhandelen, sier Jensen.

Konkursene har truffet enkelte regioner hardere enn andre. I Agder var økningen på 83 prosent sammenlignet med januar i fjor, mens Telemark så en oppgang på 80 prosent. I Akershus steg konkursene med 27 prosent. Samtidig var det en markant nedgang i Finnmark og Vestfold, hvor antallet konkurser falt med henholdsvis 60 og 33 prosent.

Den kraftige konkursøkningen i serveringsbransjen vitner om en krevende start på året. Dersom trenden fortsetter, kan 2025 bli et av de verste årene for norske serveringssteder på lang tid.

Finans

Informasjon om bruk av AI