Kraftig børsoppgang i Hongkong

Det er bred oppgang på de asiatiske børsene torsdag morgen.
Trump-administrasjonen ga onsdag kveld en midlertidig utsettelse av bil-toll på import fra Mexico og Canada etter press fra amerikanske bilprodusenter.
I Japan stiger Nikkei 0,88 prosent, mens den bredere Topix-indeksen er opp 1,27 prosent.
Shanghai Composite i Kina styrkes 1,00 prosent, CSI 300 klatrer 1,14 prosent og Hang Seng i Hongkong løftes hele 2,70 prosent.
Kinesiske myndigheter annonserte onsdag planer om å øke budsjettunderskuddet til 4 prosent av BNP, opp fra 3 prosent i 2024. Det markerer et skifte i politikken, skriver CNBC.
Bakgrunnen for økningen er handelskrigen og varslet amerikansk toll. Det vil bremse Kinas eksportvekst, og for å sikre en BNP-vekst på nær 5 prosent også i år må dermed kinesiske myndigheter øke sin stimulans av økonomien.
I Sør-Korea er Kospi opp 0,40 prosent. Nifty 50 i India legger på seg 0,20 prosent, mens S&P/ASX 200-indeksen i Australia er ned 0,57 prosent. Straits Times i Singapore klatrer 0,70 prosent.