<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Opptur for Nvidia på Wall Street

Torsdagens handel på New York-børsen startet i rødt. Etter en times handel peker pilen opp. Nvidia står frem som en av dagens børsvinnere.

Publisert 20. mars
Oppdatert 20. mars

Et minutt etter at handelen tok til på New York-børsen har Nasdaq-indeksen gått ned 1,0 prosent, Dow Jones faller 0,6 prosent mens S&P 500 er ned 0,7 prosent.

Oppdatert klokken 15.30: Nasdaq stiger 0,6 prosent, Dow Jones er opp 0,5 prosent mens S&P 500 stiger 0,4 prosent. Nvidia inntar vinnerlisten med en kursoppgang på 1,2 prosent.

Den tiårige amerikanske statsobligasjonsrenten er på 4,18 prosent mens VIX-indeksen, også kalt fryktindeksen, stiger 4,3 prosent til 20,75.

Fed

«Gårsdagens rentemøte i Fed ga inntrykk av en sentralbank uten særlig hastverk med å endre pengepolitikken. Fed holdt intervallet for styringsrenten uendret på 4,25-4,50 prosent, som ventet av markedet og samtlige analytikere. Samtidig var endringene i beskrivelsen av økonomien og utsiktene ganske godt i tråd med hva vi forventet på forhånd», skriver DNB Markets i en oppdatering.

Handelsbanken mener signalene fra Fed og sentralbanksjef Jerome Powell virket beroligende, hvor også resesjonsrisikoen ble tonet ned.

«Det gjenstår altså å se om utviklingen fremover vil domineres av høyere arbeidsledighet eller høyere inflasjon, og hva Fed da må legge mest vekt på. Inntil videre prises rundt to og et halvt kutt i år, og markedsprisingen er dermed rimelig i tråd med guidingen fra Fed», skriver Handelsbanken i en rapport.

Kan tredobles

I et intervju med CNBC sier konsernsjef Oliver Burkhard i ThyssenKrupp Marine Systems, som spesialiserer seg på maritim forsvarsteknologi, at markedet kan tredobles i løpet av noen år.

– Det tilgjengelige markedet innen elektronikk, droner, overflatefartøy og ubåter forventer vi vil dobles eller tredobles innen slutten av dette tiåret, sier Burkhard til CNBC.