Nordic Mining - Posisjonering for neste nyttårsrakett ?

Octagon
NOM 06.09.2023 kl 14:17 137809

Selskapet er slik jeg ser det sannsynligvis børsens mest underprisete selskap etter å ha studert og vurdert en hel del.
De er i rute for oppstart av landets første gruve på 40 år nå høsten 2024 og har i børsmelding bekreftet god fremdrift. Sist i børsmelding 04.07. i år. I februar gikk de ut med melding om at de lå foran skjema og var trygge på oppstart som planlagt. Plan er produksjon av 35.000 tonn rutil årlig.
Selskapet er priset til 1.3 MRD pr dato og har kurs rundt 0,60 øre. Target fra 2022 fra analytikere som følger aksjen er 1 kr. Ikke oppjustert i 2023 selv med pris endring på mineraler.
Årlig driftsresultat (EBITDA) er estimert til 500 MNOK årlig i årene 2025-30. Produksjon for de første 5 års drift er allerede solgt og vil generere en kontantstrøm på ca. 4 milliarder NKR. Markedsrisiko er således betydelig redusert.

Mineralene som skal utvinnes er sterkt ettertraktet på verdensmarkedet og selskapet har nå sist oppjustert estimater i november 2022 fra 2.1 til 3.1 milliarder USD over prosjektets levetid (antatt 39 år). Ikke oppjustert i 2023 med pris endring på mineralet, men regner med at det vil komme nye estimat ved senere anledning. «Global CAGR + 5.2%» = årlig forventet prisøkning rutil. Se link nederst.

Så hvorfor er kursen fortsatt så lav i forhold til delvis allerede solgt og fremtidig forventet inntjening som stadig oppjusteres ?

Flere årsaker, men også duket for en mulig solid oppside innen neste måneder….

Emisjonen som ble foretatt tidligere i år og som sikret finansieringen av prosjektet ble foretatt på 0,6 kr skapte stor bitterhet hos en del eksisterende aksjonærer og «dårlig stemning». Selskapets ledelse påpekte at det hele tiden hadde vært kjent at de behøvde finansiering og at markedet i begynnelsen av året var svært utfordrende å skaffe finansiering i. Hva vet vi , det er vel ikke usannsynlig at de måtte såpass langt ned i kurs for å lykkes med finansieringen.
Det positive er at «jokeren er ute av skapet» og at full finansiering er sikret. «Full» fordi det også er tatt solid høyde for kostnadsøkninger og uforutsette hendelser. De har en «pute» (ekstra kapital) på 63 MNOK USD som også er påpekt av analytiker i link nedenfor.

Juridisk .
Nordic Mining har allerede vunnet frem i byretten og i lagmannsretten og saken skal anke behandles i høyesterett mot slutten av oktober. Staten støtter NOM med alle saksomkostninger. Motparten er grunneiere som hevder sin rett til godtgjørelser.
Ut fra historikk (EØS avtalen) m.m. og at NOM har fulgt alle regulatoriske bestemmelser og har alle nødvendige tillatelser anser jeg det som sannsynlig at høyesterett som tidligere rettsinstanser også gir NOM medhold.

Forsinkelser.
Mulig naturligvis, men selskapet har som kommunisert over bekreftet at de er i rute nå ved to anledninger i år. Også at de er foran skjema.

Miljø.
Ikke til å komme i fra at gruvedrift ikke er en virksomhetsform som har forurensningspotensiale. Enkelte fond kjøper ikke slike aksjer, men fond handler likevel olje aksjer som også er en forurensende virksomhet og Kongsberg som produserer utstyr beregnet for krig og påfølgende dødsfall.
Nordic Mining har kommunisert at de prøver å ivareta miljø så godt det lar seg gjøre sett i lys av virksomhetsformen. Viser her til presentasjoner ovenfor lokal miljøet, kommunikasjon til myndigheter og nå sist også

Lite kjent aksje ?
Naturligvis en del av årsaken til at kursen har ligget i ro lenge. Antar også at det «sitter en del store» på gjerdet som har regnet litt på det og er klare til å kjøpe volumer straks kursen viser tegn til videre bevegelse. Vi nærmer oss driftsstart og markedet vil prise inn dette før driften starter.

«Utålmodige» aksjonærer opprettholder motstand ved 0,60 kr?
Med tanke på at kursen har ligget i ro siste halvåret rundt dette nivået så er det naturlig at en del «skuffede» aksjonærer etter en «vond» emisjon på lave 0,60 kr selger seg ut etter hvert som «intet skjer».
Andre positive forhold i aksjen er det betydelige antallet frie aksjer. Har dårligere erfaringer rundt aksjer med få større eiere hva avkastning angår. Store fond er her blant de største eiere og de øker beholdningen. (Morgan Stanley/Citibank).

Antar med noe risiko som i alle aksjekjøp at kursen her lett kan dobles over de neste 12 måneder. Vinner en frem i høyesterett og prosjektet ikke melder om ytterligere forsinkelser med det første så antar jeg at kursen snart bryter teknisk motstand rundt 60 øre og gjør det første av flere solide byks oppover.
Det er om en studerer historikk fra internasjonale gruve etableringer også svært sannsynlig at selskapet blir kjøpt opp straks utvinningen skal starte. Da er også det meste av videre risiko for kjøper eliminert.








KILDER:
April 2023.
https://www.finansavisen.no/industri/2023/04/19/8001914/clarksons-securities-og-sparebank-1-markets-oppjusterer-nordic-mining (bak betalingsmur)

Inntektsestimater globalt rutil mardet.
https://www.factmr.com/report/rutile-market

https://www.nordicmining.com/

Octagon
01.11.2023 kl 12:08 5008

Teknisk analyse , pent nå. Noe motstand like over 0,69 øre, men ikke like massiv motstand som sist nede ved 0.62 ca. RSI = 55, så mye å gå på her vs. overkjøpt/oversolgt.

Hva nyheter angår :

Går rettsavgjørelsen i Statens favør vs. Naturvernforbundet rundt fjord deponi som de fleste forventer så er det duket for at massivt rykk oppover, sannsynligvis på høyt volum hvor motstand 0,69 passeres lett. Lite motstand videre, så vanskelig å spå hvor den ender gjerne et sted opp mot "0,80 tallet".

Gjerne da også kombinert med nyheter nå ved Q3 presentasjon 11 november rundt fremdrift som ikke gir signaler om forsinkelser eller andre negative forhold.
Men tidligere har de jo ligget foran skjema og mildvær i Q3 har slik jeg tror, neppe bidratt negativt til forsinket fremdrift.

Om Naturvernforbundet skulle vinne så må tingretten finne 4 betydelige avgjørelser ugyldige, og søker å bruke nye tolkninger rundt vann-forskriften som ikke var tilstede da vedtakene ble fattet.

Både "Kongelig resolusjon av 16 februar 2016" - "Klima og miljødepartementets av 23 november 2021" - "Nærings og Fiskeridepartementets vedtak av 6 mai 2022" og "Miljødirektoratets vedtak av 23 juni 2023" må da alle kjennes som ugyldige. Basert på slik Naturvernforbundet nå velger å tolke nyere presiseringer i vannforskriften. Uansett vil Staten anke om det mot formodning skulle bli en avgjørelse i favør av saksøker.

Nordic Mining har fulgt alle gjeldende miljø krav og tilpasset situasjonen etter hvert som endringer oppstod, de har "fulgt boka" hele veien og innhentet alle nødvendige tillatelser. Og så har vi EU som sannsynligvis presser på i bakgrunnen og med at dette er kritisk viktige mineraler, også for det grønne skiftet.

Neste sak har mindre betydning enn denne slik jeg ser det da NOM har vunnet denne i begge rettsinstanser tidligere og uansett om de skulle tape motpartens ankesak til høyeste rett og måtte dele litt med seg med grunneiere så er det ikke planlagt uttak i denne delen av forekomsten før 16 års tid (tidligst). De utalte selv under siste kvartalspresentasjon at de anså sannsynligheten for tap her som "close to zero" i den muntlige Q&A etter presentasjonen. Denne saken får avgjørelse i februar 2024.

Ut fra hva jeg mener er sannsynlig så sitter jeg lastet nå med forventning om positive nyheter.

Ser få andre aksjer hvor risk/reward er høyere enn i dette papiret nå.

I det minste farlig å shorte aksjen nå om positive nyheter kommer som er forventet når som helst.

Redigert 01.11.2023 kl 12:09 Du må logge inn for å svare
Ransen
01.11.2023 kl 12:30 4981

Det er vel egentlig ikke særlig motstand før ved kr 1,85, men det må litt volum til for å bryte seg dit. Det tenker jeg kommer av seg selv når ting er avklart og det lider mot oppstart...
Octagon
01.11.2023 kl 16:42 4874

Hadde NOM vært et farmasi selskap så hadde det vært priset til det fire dobbelte av i dag :-)

Men heldigvis priser fortsatt aksjemarkedet fortsatt inn forventet fremtidig inntjening så antar at NOM kursen også er helt annerledes og betydelig høyere snart.

Her er også mye god kompetanse rundt NOM for de som ikke er kjent med dette forum:

https://chat.xtrainvestor.com/channel/nom

Octagon
03.11.2023 kl 10:21 4377

Q 3 Rapport og forventninger ?

Handler i basis om to forhold.

1) Har selskapet nok finansiering frem til oppstart neste år ?
2) Er fremdrift i rute slik at vi ikke får forsinket oppstart ?

Legger en presentasjonen for Q2 pr 15 august til grunn så diskuterer en hva en skal bruke prosjekt reserven til. Med andre ord "overskuddskapitalen" ved planlagt oppstart. Årsaken er at de grunnet krav fra investor "over emitterte" ved kapital innhentingen. Naturligvis får en røde tall i og med at utbyggingen krever mer og mer kapital frem til planlagt oppstart og alt er jo blitt litt dyrere. De to analyser som er utarbeidet i 2023 påpeker også at selskapet er godt finansiert med en betydelig prosjekt reserve.

2) De bekreftet under Q2 presentasjonen at de var godt i rute for planlagt oppstart neste høst og har også ved flere anledninger gjentatt dette.
Sentrale forhold som stimulerer til fremdrift er at utbygger også er eier (Entreprenørservice AS) som naturligvis ikke er en ulempe. Jeg velger å tro at også en
mild høst neppe har medført ytterligere forsinkelser.

Tror at når markedet får bekreftet disse forhold at aksjens re-prising vil få nytt momentum, og at kursen i tillegg vil stige de neste dagene. Gjerne også bryte motstand like under 0,70 kr.

Redigert 03.11.2023 kl 10:25 Du må logge inn for å svare
longterm
03.11.2023 kl 10:49 4427

Hensyntatt sannsynlighetsovervekten for at staten vinner rettssaken kunne man forvente et rally frem mot domsavsigelse. Forhåpentligvis vil vi se en forsterket interesse de kommende dagene - så langt synes dog shorterne å ha stålkontroll.
Boss 99
03.11.2023 kl 12:38 4319

Ken gidder å brekke 0,70 når en blir gruset med aksjer like under.
Hellboy
03.11.2023 kl 12:40 4319

Hehe. Det kommer. Personlig har jeg fått akkumulert litt mer i det siste. Holder den seg på disse nivåene blir det ennå mer fremover ;)
Octagon
03.11.2023 kl 13:58 4336

Har også akkumulert.

Betyr mindre om en kjøper på 0,65 - 0,67 - 0,69 - 0,70 om en har en horisont lengre enn en måned eller to. Selskapet er betydelig underpriset på nåværende kursleie og når kursen gjerne er mellom 1 kr og 1,50 kr før oppstart så er disse mindre forskjeller i kjøpskursen uten større betydning.

Markedet vil gradvis reprise aksjen trinnvis i tiden frem til oppstart og etter hvert som risiko faktorene elimineres en etter en.

Og sannsynligvis vil det komme inn større internasjonale investorer frem til det, dette er jo et kritisk mineral og største forekomst av rutil på kloden når driften kommer i gang og eneste gruve i Europa for granat. I tillegg har en jo salg av biprodukter som ikke er vurdert av analytikerne.

Og med børsverdi nå rundt 1.5 MRD så er det mye å gå på.
Hellboy
03.11.2023 kl 14:13 4327

Gode poenger Octagon. Og gitt at vi om et par år begynner å få 20 øre i årlige utbytter, er jo regnestykket ganske pent....
Slettet bruker
07.11.2023 kl 08:45 3618

Som forventet, ingen overraskelser - verken i negativ eller positiv grad - i papirene tilknyttet dagens presentasjon.
Prosjektet skrider frem etter planen, utfordringer håndteres løpende, markedet reflekterer verdensøkonomi- og situasjon.

https://live.euronext.com/en/product/equities/NO0010317340-XOAS#CompanyPressRelease-12294502
speculator
07.11.2023 kl 08:55 3582

Må vel anses som veldig positivt at ting går etter planen, på budsjett og fremdrift...
Octagon
07.11.2023 kl 08:55 3681

Bra rapport.

Fremdrift etter plan i forhold til driftsstart neste år. "on cost and time" som de selv skriver i rapporten.
Og "Construction on track to start production in Q4 2024 at budget"

Ingen emisjonsbehov, godt finansiert , prosjekt reserve ca. 460 MNOK i "over emisjon" tidligere god å ha i bakhånd om kostnader høyere enn tidligere estimat.
Redigert 07.11.2023 kl 08:59 Du må logge inn for å svare
Slettet bruker
07.11.2023 kl 09:13 3606

Absolutt. Men det er ingen overraskelse.
Octagon
07.11.2023 kl 09:26 3542

Og så har vi "det vanlige" etter mine mange år i aksjemarkedet og det kjente begrepet : "Buy on Rumors , Sell on News"

En aksje øker i kurs i perioden foran en resultat fremleggelse for så å falle noe tilbake straks resultatet offentliggjøres.
Betyr mindre hvordan resultatet er, kursen synker alltid litt først.

Her tror jeg imidlertid at en raskt korrigerer "nord over" og at kursen øker. I dag ? I morgen ? Tiden vil vise.

Det er gode nyheter som er presentert i rapporten nå.

Finner faktisk intet negativt i den etter å ha finlest litt nå og det tror jeg markedet ser etter hvert som resultatet studeres nærmere.
Ransen
07.11.2023 kl 09:55 3605

Virker som om aksjonærene synes det er negativt av selskapet er i rute, er fullfinasniert og at 5 års produksjon allerede er reservert (milliardinntekter)
Boss 99
07.11.2023 kl 10:05 3562

Aksjonærene sitter mettet med aksjer og ikke penger å kjøpe for. Nå er det shorteren som leker seg. Slik blir det i overskuelig tid fremover. Bare å ta innover seg og selge seg ut.
Slettet bruker
07.11.2023 kl 10:13 3652

De siste tre kvartalene har 255 mill/kvartal blitt kostnadsført mot "Mine under construction". Med utgangspunkt i dette for også kommende år, vil det ryke en milliard til før oppstart. Med 250 mill på Engebø-kontoen, samt 1,1 mrd i obligasjonslån, vil prosjektreserven på 350 mill stå ubrukt dersom anslaget på 255/kvartal slår til. Utfordringen ligger i leveransene for det kommende året i større grad kommer fra utlandet. Dette øker logistisk og finansiell risiko, sammenlignet med de regionale entreprenørleveransene som har utgjort tidligere nevnte kostnader det siste året. At dette vil kunne utgjøre så mye som 350 mill er neppe særlig sannsynlig, men det må kunne forventes at prosjektreserven tas i bruk. (Edit: Dette inkluderer ikke royalty-dealen med Orion - så jeg er spent på å se hvor mye som kostnadsføres det kommende året.)
Redigert 07.11.2023 kl 10:25 Du må logge inn for å svare
Slettet bruker
07.11.2023 kl 10:17 3726

Voldsomt så de skulle slite med å besvare de to spørsmålene jeg stilte, gitt ...
Hellboy
07.11.2023 kl 10:41 3660

Bare slapp av.

Og hadde vært fint om du kunne kutte ut det gnålet om shortere. I alle fall siden du aldri dokumenterer det. Og shorting er en del av markedet for å få "riktig" pris.

Personlig har jeg vært med gjennom nesten hele maraton-løpet hvor vi nå er inne på stadion og bare skal hanke inn seieren. Jeg har også økt i det siste. Og skal øke mer nå som utbyttene fra shipping "ramler" inn ;)

Det er bare å benytte seg av anledningen før denne en eller annen dag virkelig går.
Boss 99
07.11.2023 kl 10:56 3616

Hvis du e medlem på FB kan du lese deg opp om shortingen av Nom , Der er lange avhandlinger om dette temeat . Og om folk som ikke tror den blir shortet.
Hellboy
07.11.2023 kl 11:01 3590

Jeg er ikke medlem i noen NOM-gruppe på FB, og etter det du akkurat skrev om den skal jeg ikke bli medlem heller :D
Boss 99
07.11.2023 kl 11:04 3617

Du kommer ikke inn heller da gruppen er full.....
Slettet bruker
07.11.2023 kl 11:09 3603

Hvor kan vi finne disse lange avhandlingene, tro? At det shortes litt er bare helt naturlig - spesielt i et selskap som enn så lenge ikke genererer inntekter. Uansett, lånte aksjer må en vakker dag leveres tilbake - og her vil naturlig oppdrift føre til at shorting vil være mindre attraktivt på sikt.

Om det er gruppen "NOM Aksjonærer" du refererer til, så er det minimalt med avhandlinger om shorting der. Det nevnes hist og her om oversiktene over mest shortede aksjer hos Nordnet, men dette er som nevnt å påregne. Denne shorteren fra Bergen - og hans hat mot NOM, som du ofte nevner her - ser jeg ingen referanser til.

Kan ikke du fortelle oss litt om "shorteren fra Bergen", er du snill?
Redigert 07.11.2023 kl 11:13 Du må logge inn for å svare
Boss 99
07.11.2023 kl 11:19 3629

Det kan jeg ikke dessverre da dette er konfidensielt. Beklager...
Hellboy
07.11.2023 kl 11:34 3605

Hehe. Det var jo et fantastisk svar etter alle konspirasjonstanker du kaster ut av deg mange ganger om dagen.

Kan kanskje være en ide å lese seg opp på hvordan et marked fungerer?
Boss 99
07.11.2023 kl 11:38 3699

\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/
Slettet bruker
07.11.2023 kl 13:25 3593

Konfidensielt, faktisk! Betyr dette at du har en avtale om fortrolighet tilknyttet denne "shorteren fra Bergen"? Hvis ikke, står du nok fritt til å uttale deg - såfremt du kan dokumentere påstandene, vel å merke. Du har jo for øvrig tidligere uttalt at han "hater" NOM - og det er jo en relativt kvass påstand, ikke minst en litt underlig en, dersom du er underlagt konfidensialitet. Håper du har anledning til å utdype dette litt mer, slik at vi kan få en bedre forståelse for spagaten du står i - mellom fortrolighet og udokumenterte utsagn.
Octagon
07.11.2023 kl 13:46 6906

Som forventet klassisk "Buy on Rumors, sell on news" akkurat nå.

Og en voldsom diskusjon rundt shorting her. Ikke forbudt her enda (som det er blitt i Sør Korea nå), og slikt sett en del av "gamet" vi må regne med.

Aksjen lånes jo ut litt til short posisjoner om en dømmer ut fra Nordnet sine tall, men forbundet med høy risiko å sitte i en short posisjon akkurat nå i og med rettsavgjørelse like om hjørnet. At disse skulle ha noe spesielt mot NOM tror jeg derimot ikke. Er de proffe nok så har de ikke noe forhold til selskapet i det hele tatt, annet enn å tjene penger.

Tror også at noe av prosjekt reserven kan bli brukt før produksjonsstart, men at det holder med finansiering med god margin likevel. Dette bare fordi priser stiger og det meste blir litt dyrere enn opprinnelig plan.

Betryggende er at alle større aksjonærer sitter lastet og at det er liten bevegelse hos disse.
Redigert 07.11.2023 kl 13:48 Du må logge inn for å svare
Hellboy
07.11.2023 kl 14:10 7037

Er vel bare boss99 sine ørten daglige innlegg om shorting som trigger en reaksjon. At fjortisen ikke har fått med seg spillereglene i markedet er jo vedkommendes skyld.

Fått meg et greit påfyll i dag, så ser at jeg står bak en grei prosentandel av kjøpene i dag :D
Slettet bruker
07.11.2023 kl 17:59 6995

Noen som vet om salget av produksjonen som er solgt til en fixed price er i USD, EUR eller NOK? sånn at det kan forekomme en valuta gevinst/tap. en fixed price i USD eller EUR hadde hvert greit å ha nå med denne tragiske kronen vår:)
Octagon
07.11.2023 kl 18:02 6992

"Verste fall siden mars" og Oslo Børs ned over 2% skriver E24.

Som regel faller alle aksjer på dagen for resultatpresentasjonen i min erfaring. Om godt resultat/presentasjon så tar det litt tid før investorer får "finlest" og kommer på kjøpersiden igjen. Mulig dette skjedde allerede intra-dag i dag siden aksjen så fort gikk "tilbake til start" etter å ha vært solid ned i timene etter presentasjonen.

I så fall et godt signal som gjerne betyr at vi får et nytt kursløft nå ganske snart..... vi får se.
Ransen
07.11.2023 kl 18:04 7015

Slik jeg har forstått så vil salget skje til markedspris hele veien. I såfall er det bra da prisen på rutil har steget mye på kort tid. Det er knapphet på produktet
Slettet bruker
07.11.2023 kl 18:36 6964

Hva er folk sine meninger om sannsynligheten til at et større gruve/investering selskap vil kanskje kjøpe opp NOM etter at disse rettsak risikoene er vunnet over og produksjon start nærmer seg. Vil jo si at det kan være en god investering for et selskap som søker etter en fin å stødig cash flow uten mye risiko etter gruve start, blir ikke så volatilt da eneste blir jo kurssvinger i salgspris. ser også her https://www.mining-technology.com/deals-dashboards/global-ma-activity-mining-industry/ at det er god pågang i M&A i industrien nå! Kom gjerne med dine meninger, blir som oftest litt smartere å høre andre synspunkter!
Octagon
07.11.2023 kl 19:11 6932

Som jeg har skrevet tidligere så mener jeg det er svært sannsynlig at selskapet blir kjøpt opp av større aktører ved oppstart av driften.

På det tidspunktet er det meste av risiko eliminert og det er slik de "store" liker det, selv om det koster mer å kjøpe "så sent".
Penger er heller ikke problemet for disse aktører.

Linken over viser vel egentlig at dette nærmest er "regelen" snarere enn unntaket og dette er da også et internasjonalt kjent og betydelig funn av et "kritisk" mineral ,- som neppe vil bli mindre verdifullt med årene.
Redigert 07.11.2023 kl 19:13 Du må logge inn for å svare
Ransen
07.11.2023 kl 19:23 7054

Helt enig.
Slettet bruker
07.11.2023 kl 20:18 6981

Virker som du har god innsikt selskapet og satt deg godt ned i framdrift planene deres, er ganske ny når det kommer til dette selskapet og generelt gruveselskaper (har sett litt på Rana). har du noe gjort noe DCF analyser eller lignede og kommet frem til et et kurs estimat tar gjerne imot all infoen, prøver å lære meg opp i selskapet og setter pris på om det er noe du vil/kan dele!
Slettet bruker
07.11.2023 kl 23:17 6876

Dette investorprospektet, sammenholdt med de påfølgende kvartalsrapportene, bør nok være et fint utgangspunkt for deg:
https://mb.cision.com/Public/1583/3726789/843c323676b4e474.pdf
Slettet bruker
07.11.2023 kl 23:26 6927

Det opprinnelige spørsmålet til HorgsTog handlet nok om hvorvidt granat, som selges til en forhåndsavtalt pris, er avtalt solgt i en annen valuta enn NOK. Dette står ikke rett frem i investorprospektets side 11 og 15, men det er hensiktmessig å anta at salget av disse varene foregår i USD. Som Ransen sier: Pris på salg av rutil baseres på løpende markedspris. Det er rimelig å anta at også rutilen selges i USD.

Ransen, hva er kilden din på rutilpris - og hva ligger den på? Merket meg at NOM i dagens presentasjon, i motsetning til de to foregående, ikke opplyste om rutilprisen.
Redigert 07.11.2023 kl 23:28 Du må logge inn for å svare
YNWA250505
08.11.2023 kl 14:58 6622

Boss99, hva har skjedd på et år du du startet en tråd med store bokstaver som skrek snar kr 3,50 LØP OG KJØP? Hvorfor skriker du nå short short hele tiden. Hva har skjedd? Ja sånn bortsett fra at du har tapt masse penger på NOM da. Noe annet?
Boss 99
08.11.2023 kl 15:36 6722

\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/ .Har ikke solgt, ikke tapt. Ting tar så bort i h...tid.
Hvis du har følgt med så vet du. Hvis du er ny så gidder jeg ikke å svare deg på det. Have a nice evening.
YNWA250505
08.11.2023 kl 16:45 6637

Forventet uansett ikke noe vettugt svar, men er ikke ny. Har ingen aksjer her, men kommer bruddet opp igjennom 0,70 øre så skal du ikke se bort i fra at jeg blir ny aksjonær her.
Ransen
08.11.2023 kl 16:50 6694

Hadde en oversikt over mineralpriser, men finner den ikke igjen per nå. Etterspøstelen i europa er enorm og markedet ønsker å sikre seg når produksjonen kommer i gang. NOM er en åpenbar oppkjøpskandidat av større industriaktører som f.eks OMYA som satser på råstoff til alt menneskeheten trenger.
Slettet bruker
08.11.2023 kl 19:04 6552

På generelt grunnlag er det fascinerende hvor få i forumverdenen som har kilder til å backe opp påstandene sine.

Ivar Fossum fra gårsdagens presentasjon, hvor han kommenterer slide 16:
"A few words and observations from the market: It's fair to say that the world is somewhat reluctant when it comes to general demand growth, however on the titanium sector, we see a landscape which is a bit new to us, where we see a strong demand and growth in the titanium metal sector, while on the pigment sector we see a more dampened development as such."

(https://channel.royalcast.com/hegnarmedia/#!/hegnarmedia/20231107_6 / ca. 10:27 inn i presentasjonen)

Fra slide 16:
- Titanium-related markets, such as welding and especially the titanium sponge market, are experiencing thriving demand
- The titanium pigment market continues to experience weakness due to low global housing activity and increased interest rates
- Demand for garnet abrasives declined in both North America and Europe in the third quarter

https://d2zbxcnktjvvs5.cloudfront.net/1699344407/nom-q3-2023-presentation.pdf
Octagon
08.11.2023 kl 20:15 6442

I og med 5 års produksjon allerede solgt for NOM så betyr dette mindre for dem enn for andre produsenter.
Granat til ukjent pris (hittil) og rutil etter indeks prising.

EU direktivet rundt kritiske mineraler fra tidligere i år går også ut på å gjøre seg mindre avhengige av det de ser på som mer politisk ustabile regimer (Afrika,Asia) og sikre produksjon innen Eu området der det er mulig.
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_23_1661
Slettet bruker
08.11.2023 kl 22:46 6249

Hvorvidt produksjonen vil bli omsatt, er ikke poenget - siden det er et velkjent faktum at salg av begge mineraler er sikret under offtake-avtaler. Derimot var jeg ute etter å kvalitetssikre følgende utsagn fra Ransen: "Slik jeg har forstått så vil salget skje til markedspris hele veien. I såfall er det bra da prisen på rutil har steget mye på kort tid." Basert på NOMs kvartalsrapporter, har prisen på rutil vært relativt stabil det siste året.

NOM Q3 2022: "Reported natural rutile prices in Q3 2022 has been in excess of USD 1,500/mt FOB, with main producers expecting pricing to remain flat in Q4 2022."

NOM Q4 2022: "Reported bulk natural rutile prices in Q4 2022 have been around USD 1,550/mt FOB and above, with the main producers expecting pricing to soften
marginally in Q1 2023."

NOM Q1 2023: "Reported bulk natural rutile prices in Q1 2023 have been from around USD 1,450/mt FOB and above, with the main producers expecting pricing to be steady onwards."

NOM Q2 2023: "Reported bulk natural rutile prices in Q2 2023 was around USD 1,480/mt FOB and above, with the main producers expecting pricing to remain in this range going forward. "

Samtidig ligger dette absolutt godt ift. det som er kjent av prisforventning for NOMs produksjon og omsetning av mineralene:
"Den siste og oppdaterte informasjonen om prosjektet til Nordic Rutile er UDFS av 11. mai 2021. Det fremgår der at de skal ta ut den delen av forekomsten hvor TiO2 utgjør 2 % eller mer (cut off). Når det gjelder forholdet mellom rutil og granat, er det lagt til grunn en produksjon på 35 tusen tonn rutil og 180 tusen tonn granat per år og en gjennomsnittlig prisforventning på 1179 USD/[tonn] for rutil og 230 USD/[tonn] for granat." (https://kommunikasjon.ntb.no/data/attachments/00521/b6770d64-fabd-4468-b652-f707d327d61c.pdf)
Redigert 08.11.2023 kl 22:47 Du må logge inn for å svare
Slettet bruker
09.11.2023 kl 00:41 6240

Sett så mye informasjon om disse AMR(mye er sikkert helt feil også), kan noe gi oppsummering av hva alt dette dreier seg om? de saksøker vel angående mineral rettigheter osv? Alle sier at NOM garantert vinner i høyesterett at sjansen er close to zero for at de taper. så setter gjerne pris på en fin forklaring rundt dette, er fortsatt relativ ny til aksjen og vanskelig å skille mellom fakte og vås.
EcstasyofGold
09.11.2023 kl 03:13 6298

Uten å sitte på fasit så venter man vel bare på å få lov..? Hvis så, må vi regne igjen med inntjening x år i fremtiden. God lotto bong.