– Jeg tror ikke 12,5 millioner kroner for en sånn bil er så dumt
I den nyeste episoden av Finansavisens Mil etter Mil - en podcast om bil, er det biler du faktisk kan tjene penger på som er tema.

Bruktbilsalg og gevinst er to ord som svært sjeldent hører sammen, og for de aller fleste er bruktbilsalg et tapsprosjekt. Verkstedregninger, drivstoff og forsikring blir ofte dyrt i lengden, og verditapet øker hvert eneste år i mange år. Det hindrer uansett ikke nordmenn i å bytte bil ofte.
Eierskifte på bruktbil har fått seg et oppsving i 2020 og bare i november skiftet 42.100 biler hender, en økning på 12,3 prosent sammenlignet med samme måned i fjor. Fra januar til november har 484.271 biler fått nytt navn i vognkortet. Det tilsvarer en økning på 9,5 prosent, sammenlignet med 2019, ifølge Opplysningsrådet for Veitrafikken (OFV).
De aller fleste biler taper seg i verdi, men slett ikke alle. Hvilke biler bør du investere i, og er det egentlig dyrt når en Ferrari F40 koster 12,5 millioner kroner? Det diskuteres i den nyeste episoden av Finansavisens Mil etter Mil - en podcast om bil.
Hør ukas episode av Mil etter mil - en podcast om bil her:
– Er det noe poeng å kjøpe bil for å håpe på verdistigning i fremtiden?, spør bilekspert og podcastprogramleder Marius Mørch Larsen.
– Ja, svarer umiddelbart medprogramleder og Finansavisen Motor-journalist Håkon Sæbø.
Finansavisen Motor skrev i november om en Ferrari F40 som er til salgs hos Bentley Oslo for 12,5 millioner kroner. Det er en svært sjelden italiensk variant som kun ble bygget i 1.311 eksemplarer fra 1987 til 1992. Prisen kan virke stiv for en 28 år gammel bil, men er den egentlig det?
– Jeg tror ikke 12,5 millioner kroner for en sånn bil er så dumt. Det lages nesten ikke sånne biler lengre, sier Sæbø.
Finansavisens Motor-journalist legger til at det å selge bruktbil med gevinst ikke er for alle og enhver og kommer i episoden med en rekke tips for hva man må huske på.
Hør forrige ukes episode - årets biltester i Finansavisen Motor her: