Ny salgsrekord for el- og hybridbiler

Det globale salget av el- og plug-in hybridbiler nådde ny rekord i september og volumet var nære en dobling.

PLUG-IN: Salget av elektriske biler og hybridbiler gikk kraftig opp i september.  Foto: Gard Setsaas
Bil

September ble en særdeles god måned for det globale salget av el- og plug-in hybridbiler. Totalt ble det solgt 345.000 nye helelektriske og hybridbiler, som er en år-over-år økning på 91 prosent. Det er ny rekord i en enkelt måned og nærmest en dobling av salget i august, ifølge InsideEVs. 

Salgshoppet betyr at 4,9 prosent av den totale globale bilparken nå består av enten helelektriske biler eller hybridvarianter. 

Helelektriske biler står for 68 prosent av salget i september (241.000 enheter), mens plug-in hybrider står for 32 prosent (104.000 enheter). Fasiten etter årets ni første måneder er 1.784.000 solgte kjøretøy, som tilsvarer en salgsvekst på 11 prosent sammenlignet med 2019. 

Tesla Model 3 topper statistikken, mens kinesiske Wuling Hong Guang MINI EV kaprer andreplassen foran nykommeren fra Tesla, Model Y. 

Globalt salg av el- og hybridbiler 

RankModellEnheter i septemberEnheter i år
1Tesla Model 343.055238.170
2Renault Zoe11.26764.143
3Tesla Model Y12.68541.692
4Hyundai Kona EV8.01439.935
5Nissan Leaf5.33336.843
6VW e-Golf3.72133.048
7Wuling HongGuang Mini EV14.49532.041
8Audi e-Tron4.79531.658
9GAC Aion S4.45830.515
10BYD Qin Pro EV3.47430.301