Nå gjelder det for bitcoin

De frelste i bitcoin-menigheten lar seg ikke merke av kollapsen i Mt. Gox og at 6 prosent av valutaen kan være borte. Men bitcoin er inne i en kritisk fase av livssyklusen.

Bitcoin. Foto: Rick Bowmer, Scanpix.

Det er ikke mangel på bitcoin-troende som roper kjøp, kjøp og kjøp hver gang nett-valutaen krasjer, men det er et par utfordringer, melder Reuters.744.408 bitcoins, tilsvarende 6 prosent av bitcoins i omløp, forsvant da Mt. Gox gikk ned og CEO Mark Karpeles gikk i dekning. Kollapsen underminerer interessen og seriøsiteten, og de som brant seg på den vil neppe være de beste ambassadørene fremover.Det handler om tillit og nå er den mer tynnslitt enn på lenge. Og denne ukens hendelse kan også medføre mer fokus fra regulerende myndigheter, noe bitcoin-menigheten neppe ønsker seg.Det er også tøft å akseptere at bitcoins bare forsvinner, og at det kanskje er hackere med kjennskap til koden som står bak at bitcoins for 2,5 milliarder kroner kan ha forsvunnet.