De rike får ikke solgt boligene

Ola Nordmann selger boliger som aldri før og til stadig høyere priser. Men boliger til over 25 millioner går tregt, og mange blir liggende usolgt.

FOR DYRT: Luksusmegler Nils Nordvik mener mange boligselgere i høy prisklasse har for høye forventninger fordi de tror deres boliger har steget like mye i verdi som billigere boliger. Foto: Håkon Sæbø
Bolig

Hva er det med boligene til Mona Høiness, Tom Buhl, Hans Preben Mehren og Kristian Haug? Eller Alf Ulven og Espen Bakke?

De har ligget lenge på Finn, men blir ikke solgt. Det er forsøkt med priskutt uten at det har nyttet foreløpig.

Av de 30 dyreste boligene på Finn er bare fire annonsert den seneste måneden. Resten er lagt ut for salg i 2018, 2019 og 2020. Uten å bli solgt.

– Mange tror boligene deres er verdt mer enn de er, sier eiendomsmegler Nils Nordvik til Finansavisen.

Norges dyreste boliger for salg

Adresse (Oslo hvis ikke annet nevnt)NåprisFørprisLagt for salg
Eckersbergs gate 47125-2020
Middelthunet97952019
Eskebekkveien 95, Horten95-2020
Voksenkollveien 6851202020
Sigyns gate 3701002019
Rødkleivfaret 269852020
Christian Benneches vei 2F68-2020
Skipanesvegen 106, Bergen59-2020
Niels Juels gate 1458-2020
Voksenkollveien 57E55652018
Kaptein Oppegaards vei 842552020
Ullevålsveien 11640-2020
Glückstads gate 139-2020
Orrebakken 14+1638-2021
Fiskekroken 435-2020
Dyna Brygge 635-2020
Solveien 10429,5392020
Schiøtts vei 5c29,5-2020
Gustav Vigelands vei 24 B29,5312020
Bruksveien 60, Bærum29,5-2020
Sørengkaia 5127,5-2021
Behrens gate 8A27,5-2021
Thomas Heftyes gate 42E26,9292020
Oscars gate 7826,5-2021
Østre Kaldvell 15, Lillesand25-2020
Guvernørens vei 524,226,52020
Per Waalers vei 9, Bærum23,5-2020
Gøteborggata 27B23,5252020
Arne Garborgs vei 24, Asker23,5-2020
Sundveien 17, Asker22,925,72019

Bedre med to små

Mona Høiness mener trolig oppriktig at hennes eiendom i Eckersbergs gate 47 på Frogner er verdt 125 millioner. Men solgt er den ikke blitt etter at den ble lagt ut for et halvt år siden.

TIL SALGS: Eckersbergs gate 47 lagt ut for salg i 2020. Pris 125 millioner. Foto: 1881.no

Hans Preben Mehren forsøkte seg med 120 millioner for sin eiendom i Voksenkollveien 6 rett før sommeren i fjor. I september måtte han kutte prisen med hele 35 millioner til 85. Men fortsatt står eiendommen usolgt.

TIL SALGS: Voksenkollveien 6 lagt ut for salg i 2020. Nedsatt fra 120 til 85 millioner. Foto: 1881.no

De er imidlertid ikke alene om å gå stivt ut i pris. Nils Nordvik har nettopp måttet dele leiligheten til Arne Vraalsen i Niels Juels gate 14 i to i et forsøk på å få solgt for henholdsvis 40 og 15 millioner i stedet for å selge samlet for 58 millioner.

TIL SALGS: Niels Juels gate 14 lagt ut for salg i 2020 for 58 millioner. Delt i to og selges for 40 og 15 millioner. Foto: 1881.no

Nedover på Finn ligger hyllevarmere etter hyllevarmere og støver ned.

Minst stiger mest

– Forventningene er høye når man følger boligprisstatistikken. Men det er ikke slik at en bolig som var verdt 30 millioner i fjor plutselig er verdt 35 millioner i år. Prisene på de minste leilighetene stiger mer enn de dyreste, sier Nordvik.

Likevel dundret OBOS ut med en prislapp på 95 millioner da de i januar 2019 ville selge toppleiligheten i Middelthunet på Majorstuen. Da de ikke fikk solgt nesten et år senere, hevet de like godt prisen til 97 millioner - uten at det medførte salg.

– Kjøpergruppen er noe mindre enn i melk og brød-leiligheter. En leilighet til 5 millioner gir 75.000 i rentekostnader ved 1,5 prosent rente og 90.000 ved 2 prosent. Det er ikke mye, så det blir et jag etter slike leiligheter når man mange har hjelp fra foreldre, sier Nordvik.

Kuttet 30 prosent

Der det ikke er et jag, er etter byvillaen til Kristian Haug i Sigyns gate 3. Denne ble først forsøkt solgt for 100 millioner våren 2019 før prisen ble kuttet til 80 millioner i november samme år og videre til 70 millioner i november i fjor. Men fortsatt står den usolgt tross 30 prosents priskutt.

Slike skjebner forsøker luksusmeglerne å unngå ved å la være å annonsere eiendommene, og heller forsøke å selge gjennom såkalt «off market»-salg.

– Når du går over i det lukkede markedet til 50, 70 og 80 millioner er du i gruppen som søker og kan tenke seg å kjøpe eller kan tenke seg å selge. Noen ganger matcher det. Man må finne den ene interessenten. Odd Kalsnes er også flink til å finne denne ene interessenten. Og jeg hadde Tor Johan Furuholmens bolig på Bygdøy, sier Nordvik.

– Smartere «off market»

Men mang en boligselger har likevel rykket ut med dyre boliger uten å få solgt. En gladgutt fra 1980-tallet, Tom Buhl, har lenge forsøkt å selge sin eiendom Rødkleivfaret 2 langt inne i Oslomarka. Prislappen på 85 millioner måtte kuttes til 69 i fjor høst, men uten suksess.

TIL SALGS: Rødkleivfaret 2 ble lagt ut for salg i 2020 for 85 millioner før prisen ble kuttet til 69. Foto: 1881.no

Selv eiendomsmannen Alf Ulven sliter på med sin eiendom på selveste Bygdøy. Strandeiendommen i Christian Benneches vei ble annonsert for 68 millioner i fjor vår. Fortsatt står den usolgt.

TIL SALGS: Christian Benneches vei 2F står usolgt for 68 millioner etter å ha blitt lagt for salg i 2020. Foto: 1881.no

– Når du kommer ut med en bolig i dette markedet er det mange som avventer slik at den blir liggende. 

– Derfor kan det enkelte ganger være smartere å la den være i det lukkede markedet for å se hva man får til der. Ellers ser man at eiendommer blir liggende i mange måneder fordi forventningene er høyere enn kjøperne er villige til å gi, sier Nils Nordvik.

På Bygdøy vil det alltid være etterspørsel når mange har tjent penger på aksjer. Verre er det med shippingvillaen i Skipanesvegen i Bergen. Den har vært for salg lenge - og ble sist annonsert i fjor vår for 59 millioner.

TIL SALGS: Bergenvillaen til 59 millioner kroner har vært forsøkt solgt svært lenge uten positivt resultat. Foto: 1881.no

Priskutt på 25 prosent

Hotell Cæsar-skaper Espen Bakke har lenge forsøkt å selge eiendommen som tidligere var eiet av Atle Brynestad og Linn Stokke i Voksenkollen i Oslo. To år etter at eiendommen ble lagt ut for 65 millioner kroner står den fortsatt usolgt selv om prisen ble kuttet til 55 millioner for et år siden.

TIL SALGS: Voksenkollveien 57E ble lagt for salg i 2018 for 65 millioner. Tre år senere er den ikke solgt tross priskutt til 55 millioner. Foto: 1881.no

Enda større priskutt er foretatt på eiendommen i Kaptein Oppegaards vei på Nordstrand. Ingen ønsket å betale 55 millioner for utsikten mot Skulleruddumpa, og prisen ble kuttet til 42 millioner uten at det har medført salg. Priskuttet her tilsvarer 24 prosent.

TIL SALGS: Stor tomt og utsikt til Skulleruddumpa til tross. Eiendommen i Kaptein Oppegaards vei er kuttet fra 55 til 42 millioner uten å bli solgt. Foto: 1881.no

Selger er ikke alene om å ha høye forventninger til Nordstrand. Selv i Solveien er det tungt å selge. Prislappen for Solveien 104 var 39 millioner i oktober i fjor. Nylig måtte prisen kuttes til 29,5 millioner kroner, en nedgang på hele 25 prosent.

Adm. direktør Grethe Meier i Privatmegleren er mest opptatt av et brennhett marked i lavere prisklasser. Men også hun merker at det aller dyreste ikke er like hett.

– Jeg har nettopp vært i kontakt med Bærumsgjengen hos oss. De sier at ting går litt tregt, sier Meier og sikter til meglerne i Privatmegleren som står for det høyere prissegmentet.