Man. United-aksjen stuper etter innsidesalg på 800 mill.

Manchester United-aksjen har prestert godt på børsen i mars, men faller kraftig etter innsidesalg fra majoritetseierne på 96 millioner dollar.

FALLER: Manchester United-aksjen faller på børsen etter at Glazer-familien selger aksjer for 96 millioner dollar. Her klubbens trener Ole Gunnar Solskjær. Foto: NTB
Børs

Manchester United, en av verdens største fotballklubber, sank fredag kraftig på børs etter at Glazer-familien reduserte sin majoritetsposisjon i selskapet. Malcolm Glazer og familien kjøpte klubben i 2005 – noe som skapte stor kontrovers den gangen. 

Aksjen falt hele 12 prosent til 17,72 dollar pr. aksje etter salget fra Glazer familien. De skal i følge Bloomberg ha solgt aksjer for 96 millioner dollar – eller 5 millioner aksjer priset til 19,25 dollar pr. aksje.  Som følge av salget har Glazer-familien trimmet majoritetsposisjonen sin i selskapet fra 78 til 74,9 prosent. Dette i følge en talsperson for familien. 

FALLER: Manchester United-aksjen faller etter at Glazer-familien solgte aksjer for rundt 96 millioner dollar. Skjermbilde: Bloomberg

Etter det massive salget har aksjen nå klatret litt opp igjen og handles i skrivende stund for 18,24 dollar pr. aksje. Selv etter stupet i aksjekursen har fotballkubben fortsatt gjort det godt i 2021, og er opp 9 prosent siden nyttår. Denne prestasjonen skyldes delvis at britiske myndigheter har uttalt at de planlegger å åpne fotballstadioner for fans, men også klubbens kvalifisering til den prestisjefylte turneringen Champions League.