Derfor fortsetter oljen opp, opp, OPP!

Økende etterspørsel, usikkerhet i Midtøsten og spekulanter på ville veier. Tankene rundt oljeprisens oppgang er mange. Men det er en teori få til nå har snakket om.

Foto: iStockPhoto

Har du hørt om Export Land Model, også brukt under forkortelsen ELM? Den amerikanske geologen Jeffrey Brown er mannen bak oljeteorien, som forsøker å forklare den virkelige årsaken til at oljeprisen fortsetter galleien oppover.Økende etterspørsel er en ting, spent situasjon i Midtøsten og utspekulerte spekulanter to andre. Alle disse tre faktorene bidrar nok i aller høyeste grad til å presse prisen på det sorte gull til stadig nye høyder. Men er det bare det som påvirker oljeprisen. Kan Export Land Model forklare hvorfor det virkelig har tatt av den siste tiden?Teorien er ganske enkel. Kort fortalt går den ut på at den høye oljeprisen skyldes at mange av de landene som i dag eksporterer olje har et økende forbruk av råvaren selv. For idet oljerikdommen flommer inn over et land, øker levestandarden. I takt dette øker også forbruket av både olje og oljeprodukter. Dermed blir nettoeksporten av olje ut til verdensmarkedet mindre, og prisen på den oljen som er der ute øker følgelig i samme takt.Se oversikt over fallet i nettoeksport i olje i bunn av denne artikkelFlere land som tidligere var nettoeksportører av olje, har gradvis utviklet seg til å bli nettoimportører, noe som er med på å bevise at ELM-teorien kan ha noe for seg. Både Kina og Indonesia er på listen over landene som har forandret sin status relativt nylig, og sistnevnte meldte for ikke lenge siden at de nå trer ut av OPEC nettopp av denne grunn. Mannen bak ELM-teorien Jeffrey Brown har regnet ut at Mexico er neste land som går fra eksportør til importør, allerede i 2014. Landet står for 14 prosent av oljeimporten til USA, og den dagen mexicanerne selv bruker opp all oljen landet pumper opp, må USA snu seg til andre kilder.Også Midtøstens seks største oljeprodusenter Saudi Arabia, De arabiske emiratene, Iran, Kuwait, Irak og Quatar bruker stadig mer olje selv. De siste årene har disse landene brukt 316.000 fat per dag med olje selv, og sammen med at produksjonen har dalt noe, bidrar dette i aller høyeste grad til å skyve prisen oppover. Saudi Arabias oljebruk har for eksempel steget med 23 prosent siden 2004, og landet sluker i dag 2,3 millioner fat olje hver eneste dag.Bare i løpet av 2007 falt nettoeksporten av oljeprodukter fra verdens største produsenter av det sorte gull med 2,5 prosent. Fortsetter dette er det ingen ting som tyder på at prisen på olje kommer til å falle med det første.Sjekk oversikten over fallet i nettoeksport under

LandLandNettoeksport 2007Nettoeksport 2007Sammenlignet med 2006Sammenlignet med 2006
Saudi ArabiaSaudi Arabia7.9257.925-600-600
RusslandRussland7.0187.018152152
Forente emiraterForente emirater2.5482.548-16-16
NorgeNorge2.3212.321-221-221
IranIran2.2882.288-174-174
KuwaitKuwait2.2682.268-72-72
NigeriaNigeria2.0402.040-90-90
VenezuelaVenezuela2.0242.024-158-158
AlgerieAlgerie186218622020
AngolaAngola1.7071.707328328
LibyaLibya1.5521.5522222
IrakIrak1.4841.4844747
MexicoMexico1.4561.456-255-255
KazakstanKazakstan1.1931.1934949
QuatarQuatar989989-35-35
TotaltTotalt38.67538.675Minus 1.003 fatMinus 1.003 fat
Alle tall i tusen fat per dagTallkilde: USAs energidepartement & Dagens Industri