Nel på tredjeplass

Investorene på Oslo Børs kaster seg over ESG-aksjene, med Nel i spissen. Etter årets åtte første måneder er hydrogenselskapet børsens tredje mest omsatte aksje.

ALLE VIL HA: Nel-aksjen er blitt populær langt utover Norges grenser. På enkelte dager er aksjen den mest omsatte på Oslo Børs. Her konsernsjef Jon André Løkke. Foto: Eivind Yggeseth
Finans

ESG (environmental, social & corporate governance) blir stadig mer avgjørende for hvilke selskaper investorene ønsker å investere i. Det har i år ført til et kraftig omsetningshopp for de mest populære ESG-aksjene. 

Dette kommer klarest til syne i hydrogenselskapet Nel, som produserer elektrolysører til å splitte ut hydrogen fra vann ved hjelp av strøm, og fyllestasjoner for hydrogen.

Nel-aksjen har gått som en kule på børsen i lang tid, og i fjor var den børsens 8. mest populære aksje, med en omsetning på litt over 33 milliarder kroner. Til sammenligning var Equinor mest omsatt med 133 milliarder.

Beregninger Finansavisen har gjort, med utgangspunkt i Oslo Børs' månedlige statistikk, viser at Nel så langt i år har gjort flere klyv oppover på popularitetslisten, og nå er den tredje mest omsatte aksjen. 

Til tross for at selskapet i første halvår hadde inntekter på bare 275 millioner kroner, og et negativt driftsresultat på 159 millioner, prises selskapet til over 30 milliarder. Etter årets åtte første måneder er Nel-aksjen omsatt for litt over 58 milliarder på Oslo Børs.

Tar vi hensyn til at Nels markedsverdi ved årsskiftet «bare» var drøye 10 milliarder kroner, er hver Nel-aksje i snitt trolig blitt handlet mellom tre og fire ganger i år.

Tar av i Europa

Største aksjonær i Nel er en klientkonto i tyske Clearstream Banking, som sitter på over 44 prosent av aksjene. 

Da Nel la frem andrekvartalstall i slutten av august, røpte konsernsjef Jon André Løkke at bak denne kontoen var det over 140.000 aksjonærer, hvorav mer enn 160 institusjonelle investorer. 

 «Det var ikke bare vi som ble overrasket. Jeg tror Finanstilsynet også ble ganske overrasket over det tallet. Vi har jo en hærskare av fans rundt omkring i hele Europa. Det er selvfølgelig veldig morsomt,» sa Nel-sjefen til E24.

Den enorme hydrogeninteressen fra utlandet har også bidratt til å minske Equinors forsprang. Mens aksjeomsetningen i oljegiganten var fire ganger så høy som i Nel i fjor, er den i år cirka dobbelt så stor.

DNB er det andre selskapet som ligger over Nel på statistikken, med en omsetning på 70 milliarder kroner. Hele dette forspranget ble skapt da det stormet som verst på børsen i mars, april og mai.

I løpet av de tre månedene ble det omsatt DNB-aksjer for nesten 37 milliarder kroner, mens Nel-omsetningen i samme periode var 20 milliarder lavere. I alle de tre seneste månedene, juni, juli og august, har det vært høyere omsetning i Nel enn i DNB.

Sol og pant

Nel er ikke den eneste ESG-aksjen som kan vise til heftig kursutvikling og stadig økt omsetning. Den samme trenden har vært synlig i Scatec Solar, selv om ikke aksjehandelen på Oslo Børs har gått like mye i været.

I 2019 var solenergiselskapet børsens 27. mest populære aksje, med en omsetning på 10,2 milliarder kroner. Nå ligger aksjen på 19. plass, og omsetningen har allerede passert 14 milliarder.

BRA LØFT: Etter årets åtte første måneder, er aksjehandelen i Tomra langt over nivået fra hele 2019. Her konsernsjef Stefan Ranstrand. Foto: Eivind Yggeseth

Tomra, som skal gjøre verden bedre med panteautomater, gjør også et hopp fra 16. til 10. plass, etter at aksjeomsetningen så langt i år har nådd 24,5 milliarder kroner. I fjor stoppet den over 4 milliarder lavere.

Ny ESG-favoritt

En annen ESG-aksje som er i vinden om dagen er Quantafuel. Selskapet ble notert på Merkur Market 20. februar i år, til en kurs på rundt 20 kroner. Selskapet har planer om å rulle ut fabrikker i Europa som omdanner plastavfall til enten nafta, diesel eller marin gassolje gjennom en kjemisk prosess. 

Det startet imidlertid dårlig for aksjen, med et kursfall til 13 kroner etter at det en uke etter noteringen ble meldt om byggeforsinkelser ved den første fabrikken i danske Skive. Men deretter har både aksjekursen og omsetningen gått til himmels.

«Det begynner plutselig å dukke opp aksjonærer fra alle mulige kanter,» sa konsernsjef Kjetil Bøhn til Finansavisen etter presentasjonen av andrekvartalstallene nylig. 

Og som for Nel i begynnelsen, er det en klientkonto i Clearstream Banking som klatrer oppover aksjonærlisten. Nå er den 11. største aksjonær med aksjer for over 107 millioner kroner.

FORTSETTER OPPTUREN? Arctic Securities spår at Quantafuel-aksjen skal mer enn doble seg. Her konsernsjef Kjetil Bøhn. Foto: Quantafuel

«Vi vet ikke hvem som står bak. Det vi har sett de seneste ukene er at interessen fra internasjonale investorer i New York, London og Tyskland har økt betraktelig. Tidligere var det hovedsakelig norske investorer som fulgte oss, sa Bøhn nylig.

Spår kraftig kursoppgang

Alle de syv seneste dagene er det blitt omsatt over 1 million Quantafuel-aksjer. I samme periode har kursen gått fra 37 til 47 kroner.

Fredag tok det på ny av på børsen etter at det ble kjent at Arctic Securites har tatt opp dekning av selskapet, med et friskt kursmål på 125 kroner.

Ifølge TDN Direkt skriver meglerhuset at mindre enn 10 prosent av produsert plast er blitt resirkulert, mens nær 80 prosent blir frigjort i naturen, noe som skaper alvorlige miljøutfordringer.

Frem til nå er all resirkuleringen av plast blitt gjort mekanisk, men det skal Quantafuel endre på med sin kjemiske resirkuleringsprosess. Og når den første fabrikken snart kommer i drift, og den videre utrullingen starter, vil trolig omsetningen i aksjen øke ytterligere.

Det 20 mest omsatte aksjene på Oslo Børs i 2020

(Omsetning i mrd. kr)Jan.Feb.MarsAprilMaiJuniJuliAug.Totalt
Equinor12,715,726,719,014,913,510,07,8120,3
DNB5,27,818,39,88,59,97,43,970,8
Nel4,59,910,23,33,411,89,85,258,1
Mowi5,56,713,18,05,76,85,44,956,1
Telenor5,75,611,96,65,35,86,03,950,8
Yara4,57,010,36,04,95,95,34,248,1
Aker BP3,84,48,46,17,06,03,62,441,7
Hydro3,95,87,54,33,84,53,42,735,9
Orkla2,43,37,25,23,74,22,81,930,7
Tomra2,13,14,62,65,52,61,82,224,5
Frontline3,82,66,15,22,82,00,80,724,0
Storebrand1,92,44,52,52,43,32,91,521,4
Norwegian Air Shuttle2,33,23,61,44,73,61,21,221,2
SalMar2,12,15,42,12,12,41,41,519,1
Bakkafrost1,62,25,32,32,12,31,31,518,6
Gjensidige Forsikring1,92,04,02,32,02,22,01,117,5
Subsea 72,12,63,81,71,52,21,21,016,1
TGS1,92,14,01,71,71,40,91,014,7
Scatec Solar2,02,42,81,22,01,51,31,314,5
Adevinta0,51,91,51,00,70,92,04,412,9
esg
nel
tomra
quantafuel
scatec solar
Nyheter
Finans
Børs