PANGstart for Peter Hermanruds nyttårsraketter

Sjefstrateg Peter Hermanrud ser nyttårsrakettene stige til værs på Oslo Børs. Vinneraksjen har doblet seg på litt over to uker.

INNERTIER: Peter Hermanrud viser nok en gang at det kan være smart å følge med på hans aksjetips. Foto: Iván Kverme
Finans

18. desember lanserte sjefstrateg Peter Hermanrud i SpareBank 1 Markets sine såkalte nyttårsraketter, altså aksjer som ville kunne få en god start på det nye året.

Best har det gått med Saga Pure  hvor aksjen har hoppet 117 prosent siden sjefstrategen anbefalte aksjen. Det har også vært en fin reise for Aker Carbon Capture  , Kahoot  og Crayon  som har steget 22–27 prosent.

Samlet sett har nyttårsrakettene en avkastning på litt over 24 prosent.

– Det er ikke en liten avkastning på noen få uker, sier Hermanrud til Finansavisen.

– Jeg hadde en mistanke om at det ville gå bra. Denne typen marked gir god fart på rakettene, sier sjefstrategen.

– Vurderer du å ta gevinst?

– Det vurderer jeg hele tiden. Normalt sett har hovedavkastningen skjedd, men det kan være mer igjen. Rakettene pleier å slå markedet noe ut januar, avslutter Hermanrud.

Konseptet går ut på at årets vinnere og tapere har steget mye rundt nyttår. Ifølge Hermanrud har snittavkastning blant årets ti største vinnere og tapere har vært 8 prosent siden 1993. Sjefstrategen presiserer at årets kandidater er høyrisikoaksjer som både kan stige og synke svært mye.

Peter Hermanruds nyttårsraketter

AksjeAksjekurs 17. desemberAksjekurs 4. januarAvkastning (%)
Kongsberg Automotive0,3160,3613,9
NRC Group27,630,29,4
Magseis Fairfield3,543,9110,5
Saga Pure2,585,6117,1
Aker Carbon Capture13,1816,7126,8
Magnora25,327,27,5
Kahoot79,59924,5
Crayon Group105,412922,4
Vaccibody6773,39,4
Carasent36,536,50,0
Total avkastning24,1

Periscopus AS eier 153.000 aksjer i Kahoot. Periscopus AS er kontrollert av ansvarlig redaktør i Finansavisen, Trygve Hegnar.