Norske finanskjendiser investerer tungt i den nye megatrenden

Hva har Stein Erik Hagen, Sundt-familien, Andenæsgruppen, Tor Dagfinn Veen, Wilhelmsen-familien, Ferd, Kistefos, Bjørn Rune Gjelsten, Adolfsen-brødrene og Kjetil Holta til felles? Disse finansielle kanonene har satset store penger på den nye megatrenden; helseaksjer.

VIND I SEILENE: Karl Martin Dolvik (t.h.) og meglersjef Stefan Slemdal i Carnegie har gjennomført 26 transaksjoner og hentet mer enn 10 milliarder kroner til helseselskaper i 2020. Foto: Siv Dolmen
Helse

– Vi opplever at investorer har god risikoappetitt, og spesielt mot selskaper med lønnsomhet, sier Sebastian Alexanderson, som er nordisk sektoransvarlig for helse i investeringsbanken Carnegie.

Alexanderson er klar på at helsesektoren skiller seg kraftig fra andre satsingsområder, og at pengene sitter løst.

– Nå har vi gjennomført 26 transaksjoner innen helse i år, og hentet mer enn 10 milliarder kroner, sier han, og varsler samtidig flere dealer.

Selv om store institusjoner har veldig mye kapital, investerer også nordiske «family offices» tungt i bransjen.

Og grunnen er enkel:

– De fleste ønsker å investere litt bærekraftig, og ser da at helse, teknologi og ESG har gode drivere bak seg som kommer til å dra i tiden fremover, sier ansvarlig for helsesektoren i Norge for Carnegie, Karl Martin Dolvik. 

Han føyer til:

– Flere av de mest profesjonelle investorene i landet har nå egne ansatte som fokuserer på helse.

Canica satser

Blant disse er milliardær Stein Erik Hagens investeringsselskap Canica.

– Vi har et team som arbeider direkte med helseinvesteringene våre, sier konsernsjef Christer Kjos i Canica Holding til Finansavisen, som er toppselskapet i Hagen-imperiet.

HELSEINVESTOR 1: Stein Erik Hagen sammen med døtrene Caroline Hagen og Camilla Hagen (th). Foto: Terje Bendiksby

Canica har også i den seneste tiden vært aktive, hvor posisjonene i EXACT Therapeutics og Ultimovacs er størst.

I tillegg er Hagen-familien aksjonærer i helsefondet Hadean Ventures.

– Canica har over tid støttet medisinsk forskning og investert i helserelaterte virksomheter hvor man ser etter løsninger som kan bidra til bedre folkehelse, sier han.

Kjos, som er gift med Caroline Marie Hagen, sier at han ser spesielt mot nye teknologier innenfor «oncology» og «therapeutics», som i lengre tid har vært fokus for både Canica og familien. 

– Helseinvesteringer krever ofte langsiktig kapital og en dypere forståelse hvor spesialkompetanse er viktig, legger han til.

Helsetransaksjoner 2020 for Carnegie

SelskapTransaksjonTidspunkt

Beløp (millioner)1)

TargovaxRettet emisjonjanuar 2020101
CellinkRettet emisjonjanuar 2020377
BerGenBioRettet emisjonjanuar 2020220
CantargiaRettet emisjonfebruar 2020410
IRLABRettet emisjonfebruar 2020215
CinclusPrivat plasseringmars 2020250
XsprayNoteringmars 2020Ikke offentlig
PraktikertjänstM&Aapril 2020Ikke offentlig
IRRASFortrinnsrettsemisjonapril 2020217
CellinkNoteringapril 2020Ikke offentlig
FaronRettet emisjonapril 2020150
BerGenBioRettet emisjonmai 2020500
OncopeptidesRettet emisjonmai 20201414
EvondosM&Amai 2020Ikke offentlig
IRRASNoteringmai 2020Ikke offentlig
BonesupportRettet emisjonmai 2020378
Herantis PharmaRettet emisjonmai 202073
Doktor.sePrivat plasseringmai 2020400
Q-LineaRettet emisjonjuni 2020270
AmbeaNedsalgjuni 2020670
IsofolFortrinnsrettsemisjonjuni 2020150
CalliditasNoteringjuni 2020828
EXACT TherapeuticsPrivat plassering / Merkur Market noteringjuni 2020155
IntervaccRettet emisjonjuni 2020147
CamurusRettet emisjonjuli 2020300
CellinkRettet emisjonaugust 2020946

1: Alle tall i lokal valuta.

Carnegie

Sundt satser ofte tidlig

Sundt-familien er som Canica investert i Hadean, men har i tillegg et stort fokus på helseaksjer i sin egen forvaltning.

Konsernsjef Jakob Iqbal kan fortelle at Sundt ikke har egne ansatte som dekker sektoren, men at tidligere toppsjef Leiv Askvig bruker tid på helse og biotech-selskaper i en tidlig fase.

HELSEINVESTOR 2: Jakob Iqbal i Sundt. Foto: Ole Christian Rønning

– Og her har vi en portefølje av unoterte investeringer, sier toppsjef Jakob Iqbal i Sundt til Finansavisen.

Han nevner også at investeringsselskapet eier ulike børsnoterte papirer innenfor sektoren:

– Alt fra store globale aktører som Novo Nordisk og Roche til mindre selskaper som Ultimovacs, Exact Therapeutics, Q-Linea og Caliditas, sier Iqbal, og legger til:

– I Ultimovacs og Exact kom vi inn på eiersiden mens selskapene fremdeles var unoterte.

Iqbal tror også at økt helsefokus er en langsiktig global trend, «som vi ønsker å være eksponert mot.»

Han ønsker derimot ikke å spesifisere hvor stor andel helse står for av totalporteføljen deres.

– I forhold til totale verdier er helsesektoren likevel en relativt liten andel uten at jeg vil spesifisere nøyaktig, sier han.

Både coronavaksiner...

Og med en flokk av kjendisinvestorer som står klare til å signere tegningsblanketter har Carnegie fått vann på mølla innen helsesektoren.

– Det er mange meglerhus som har satset mindre, og som i tillegg selger analysene. Så det at vi har gått motstrøms, og satset, har gjort at vi nå får betalt, sier Alexanderson.

HENTER PENGER: Nordisk sektoransvarlig for helse Sebastian Alexanderson i Carnegie. Foto: Carnegie

En av grunnene til det sterke sentimentet i sektoren er unektelig coronautbruddet.

– Frykter dere at proppen faller ut om det kommer en vaksine?

– Nei, men vi ser jo at det har vært en voldsom interesse etter covid-19, sier Alexanderson.

Kjendisinvestorer i helseaksjer

Investor:Område
Canica (Hagen):

Veldig aktiv innenfor spesielt biotech for tiden, men har et stort helsefokus.

Sundt:

Har også et stort helsefokus, spesielt innenfor biotech

Rasmussen:

Har tjent massivt på blant annet Vaccibody

Trond Mohn:

BerGenBio. I tillegg gikk Trond Mohn Stiftelsen inn i EXACT Therapeutics

Andenæsgruppen:

Store innenfor biotech og sitter i mange selskaper (Gentian, BerGenBio, ArcticZymes, EXACT Therapeutics, Nordic Nanovector, Lifecare)

T.D. Veen / P53:

Særlig P53 har stort helefokus.

Gjelsten:

Ikke spesielt aktiv innenfor helse som sådan, men størst i Ultimovacs over lang tid

Datum (Jan Haudemann-Andersen):

Ikke spesielt fokus på helse, men har som Rasmussen tjent massivt på Vaccibody

Vatne:

Mye likt Datum. Tjent massivt på Vaccibody, men ikke spesielt fokus på helse

Watrium:

Generelt veldig stort fokus på helse (stor eier i blant annet Ultimovacs i Norge)

Ferd:

Inne i AstraZenica og Dr. Fürst

Kistefos:

Solgt Kappa, men ser trolig etter mer i helsesektoren

Adolfsen-brødreneStore i sektoren
Kjetil Holta

Var stor i Gentian Siagnostics, og har tjent massivt på helseaksjer.

For det å være først ute med en coronavaksine har investorer forstått at vil lønne seg. BerGenBio har i en periode gått som en kule på børsen, og er langt fremme i køen med en vaksine.

Milliardær Trond Mohn har såpass tro på selskapet at han nærmest har støvsugd selskapet for aksjer i en periode. Mohns aksjepost nærmer seg nå 800 millioner kroner.

En annen som har hamstret helseaksjer er Johan Andresens Ferd, som under coronakrisen kjøpte aksjer for flere hundre millioner kroner i svenske AstraZenica.

I tillegg til det har Ferd en stor investering i det unoterte selskapet Dr. Fürst Medisinske Laboratorium, som er landets største innen blodprøver-og analyseselskap.

HELSEINVESTOR 3: Konsernsjef Morten Borge i Ferd. Foto: Iván Kverme

– Helse er en sektor vi mye bruker tid og ressurser på. Vi har et eget team med nordisk fokus som vurderer nye helseinvesteringer i både private og børsnoterte selskaper, sier konsernsjef Morten Borge i Ferd.

Dr. Fürst har vært benyttet i stor skala for å avdekke coronasmitte.

...og kreftvaksiner i vinden

Men det er ikke bare coronavaksiner som er hot. 

Flere investorer Finansavisen har snakket med, som ønsker å holde en lav profil, nevner at det norske miljøet innenfor helse er «langt fremme». Miljøene rundt flere av landets sykehus drar opp det ene nye selskapet etter det andre, hvor Radiumhospitalets «Radforsk» blir nevnt av flere. 

Det er herfra kreftvaksineselskapet Ultomovacs stammer fra, hvor investor Bjørn Rune Gjelsten har vært storaksjonær i mange år.

HELSEINVESTOR 4: Fra venstre til høyre: investeringsdirektørene Knut Olav Rød, Anders Christian Wilhelmsen og Haakon Stenrød. Foto: Watrium

– Vi har, både direkte og sammen med partnere, investert i for eksempel Ultimovacs i Norge og CMR Surgical i Storbritannia, sier investeringsdirektør Knut Olav Rød i Watrium, som nevner at det var Gjelsten som fikk dem til å investere i Ultimovacs.

Investeringsselskapet med en verdijustert egenkapital som nærmer seg seks milliarder kroner har en overvekt av helseaksjer i aksjeporteføljen, med omtrent 25 prosents andel.

– Helse er ett av fem fokusområder for våre aksjeinvesteringer. En rekke makrotrender, som for eksempel demografi, vekst i tjenestesektoren, teknologiutvikling og betalingsvilje støtter at dette er en attraktiv sektor med store verdiskapingsmuligheter i et globalt marked, sier Rød.

LANGSIKTIG: Bjørn Rune Gjelsten har vært en viktig brikke for Ultimovacs i mange år, og er største aksjonær i selskapet. Foto: Svein Ove Ekornesvåg

Han legger til at Watrium ønsker å være en positiv bidragsyter til samfunnet, og at de derfor velger å være med på å finansiere nye produkter og tjenester innenfor helsesektoren.

I aksjonærlistene hos kreftvaksineselskapet Vaccibody er det også tett mellom kjendisene.

Rasmussen-familien sitter på en aksjepost verdsatt til omtrent 850 millioner kroner, hvor gevinsten er massiv. 

HELSEINVESTOR 7: Jan Haudemann-Andersen. Foto: Ivan Kverme

Den store teknologiinvestoren Jan Haudemann-Andersen har sammen med eiendomsinvestor Runar Vatne gjort svært gode penger i aksjen, uten av duoen har en nevneverdig eksponering i helsesektoren foruten Vaccibody.

Også Andenæsgruppen er store innen biotech, og sitter eksponert i en rekke børsnoterte helseaksjer, blant annet i Ultimovacs.

Kistefos trolig på utkikk

Av andre store og kjente investorer med fokus på helse finnes også navn som Christen Sveaas` Kistefos, Kjetil Holta, Tor Dagfinn Veen og Adolfsen-brødrene.

– Det blir feil å si at vi har egne dedikerte ansatte på helse, men vi har en del av teamet som bruker mer tid på slike investeringer enn andre, sier investeringsdirektør Gunnar Jacobsen i Kistefos.

HELSEINVESTOR 5: Investeringsdirektør Gunnar Jacobsen i Kistefos. Foto: Eivind Yggeseth

Det at det er mye innovasjon og vekst innenfor teknologidelen av sektoren er ifølge Jacobsen «det som er spesielt interessant for oss».

– Hvor stor andel av porteføljen har dere i sektoren?

– Etter at vi solgte Kappa er det en mindre del av totalporteføljen vi kan kalle helserelatert, sier han, og antyder samtidig at det kan bli mer:

– Men vi antar denne delen kan vokse.

Styreleder Silje Veen i investeringsselskapet T.D. Veen sier at selskapet startet med investeringer i helsesektoren for en god stund siden, og dannet «P53» for å profesjonalisere satsingen.

– Vi stiftet dermed P53 sammen med Susanne Stuffers, som er utdannet lege (Erasmus MC/UiO) med doktorgrad innenfor kreft-biomedisin. Susanne forvalter porteføljen i selskapet som vi eier sammen med henne, sier Veen.

HELSEINVESTOR 6: Silje Veen i T.D. Veen og P53. Foto: T.D. Veen

P53 har som visjon å være pådriver for å etablere en «life science»- sektor av høy kvalitet i Norge. 

– Vi leter etter selskap som utfordrer «status quo» og som har fokus på innovative tilnærminger. Vi har fokus på langsiktige, aktive investeringer hvor vi i tillegg til kapital, kan bidra med kunnskap og ressurser, sier Veen.

Oppkjøpsbølge?

–Investorer ser er at det i et usikkert marked er mer attraktivt å gå inn i sektorer hvor trendene er med, sier Stefan Schander Slemdal, som er ansvarlig for alle egenkapitaltransaksjoner Carnegie gjør i Norge.

Det at investeringsbanken har gjort 26 transaksjoner i både rettede emisjoner, en rekke børsnoteringer i tillegg til å hente kapital til oppkjøp, viser at det er stor interesse. Og interessen strekker seg utover norske landegrenser.

– Den siste helsetransaksjonen gjorde vi denne uken, sier Slemdal, og viser til at meglerhuset gjorde en rettet emisjon på 946 millioner svenske kroner i Cellink.

– Hvordan ser resten av året ut?

– Vi tror det kommer flere dealer, spesielt innen healthtech og biotech, sier Dolvik.

Flere av selskapene som har blitt notert på børsen har i tillegg gått voldsomt etter noteringen.

– Og det at det har blitt gjort mange gode transaksjoner gjør at investorer er ekstra positive, sier Slemdal.

Flere legemiddelgiganter har i år gjort store oppkjøp, hvor flere fremadstormende selskaper er slukt av strategiske grunner. 

– Kan det komme en oppkjøpsbølge mot norske helseselskaper?

– Vi opplever at mange av selskapene er på radaren til de store gigantene, men at de må oppnå en del milepæler for at noe skal skje, sier Alexanderson i Carnegie, og fortsetter:

– Og om de lykkes følger de store spillerne i bransjen med.

stein erik hagen
canica
jakob iqbal
sundt-familien
tor dagfinn veen
bjørn rune gjelsten
watrium
anders christian wilhelmsen
ferd
morten borge
carnegie
kistefos
christen sveaas
gunnar jacobsen
vaccibody
ultimovacs
exact therapeutics
jan haudemann-andersen
runar vatne
trond mohn
Nyheter
Helse
Børs