Henter 80 millioner til kobbergruve
– Jeg hadde aldri trodd det var mulig å hente dette beløpet kun fra lokale krefter, sier Nussir-sjef Øystein Rushfeldt.

– Det er utrolig stort for oss i Nussir at vi nå får nye sterke industrielle investorer og samfunnsbyggere fra Hammerfest, Alta, Kirkenes og Risøyhamn. Ved å tilføre verdifull kunnskap og kapital stiller disse nå opp for å bli med på realiseringen av gruveprosjektet, sier Øystein Rushfeldt, daglig leder i det unoterte kobberselskapet Nussir.
Han har siden 2008 jobbet for å realisere drømmen om den første nye gruven i Norge i moderne tid. Den planlagte kobbergruven ligger i Kvalsund, midt mellom Alta og Hammerfest i Finnmark.
Fikk inn ny finanssjef
Alexander Krogh er mannen som har bistått Rushfeldt med pengejakten. I juli tiltrådte han som ny finanssjef i gruveselskapet.
Han er utdannet siviløkonom fra Norges Handelshøyskole, autorisert finansanalytiker og har vært i finanssjef i Maersk i seks land over 15 år.
– Nå får vi betydelig større løfteevne. Vi ser frem til å starte etableringen av en ny hjørnestensbedrift i Hammerfest kommune, sier Rushfeldt.
– Det er et kanonviktig løft, og jeg hadde aldri trodd det var mulig å hente dette beløpet som risikokapital utelukkende fra lokale krefter. Men dette viser at vi har tillit blant industribyggerne i vår egen landsdel, legger han til.
Etter det Finansavisen forstår verdsetter kapitalutvidelsen selskapet til i underkant av 400 millioner kroner.
– Vi har økt verdsettelsen 10 prosent i forhold til forrige runde. Vi har så langt kun hatt lukkede runder. Jeg vil mene at prisingen er forholdsvis snill i forhold til det økonomiske potensialet i prosjektet, sier han.
Gruveveteran inn på eiersiden
Halvor Holta, Nils Thrane og Baker Steel Resources har så langt vært blant de største investorene.
Nå kommer det familieeide entreprenørselskapet Leonhard Nilsen & Sønner (LNS) inn som en av de største eierne.
LNS er driftsentreprenør for mange gruveselskaper i Norge, og har hatt langsiktige kontrakter med både Elkem Tana og Rana Gruber.
I tillegg har selskapet eierandeler i jernmalmselskapet Rana Gruber og Greenland Ruby.
– Vi henter mellom 80 og 110 millioner kroner i alt. 80 millioner kommer fra industrielle investorer i regionen. Inntil 30 millioner er en reparasjonsemisjon blant de eksisterende aksjonærene, sier Rushfeldt.
Nussir
(Mill. kr) | 2019 | 2018 |
Driftsinntekter | 4,2 | 0,0 |
Driftsresultat | −14,4 | −5,1 |
Resultat før skatt | −14,3 | −5,0 |
Årsresultat | −14,3 | −5,0 |
Eiere før transaksjonen: Monial/Halvor Holta (45,5 %), nominee-konto som kontrolleres av Nils Thrane (20,6 %), Baker Steel Resources (14,1 %), Øystein Rushfeldt (8,9 %), andre (10,9 %). |
Planen har vært å starte anleggsvirksomheten før jul.
Ifølge Rushfeldt skal kapitalen brukes til å opparbeide industriområde, adkomsttunnelen til kobberforekomsten og til å styrke organisasjonen.
Kapitalinnhentingen kan potensielt også være sentral i å utløse elektrifiseringsstøtte fra Enova på inntil 165 millioner kroner.