Hanwha vil gjenåpne Moses Lake
I forkant av den ekstraordinære generalforsamlingen i REC Silicon 2. mai kom storeier Hanwha med mer informasjon.
![Article lead](https://imaginary.finansavisen.no/resize?url=https%3A%2F%2Fsmooth-storage.aptoma.no%2Fusers%2Fhegnar%2Fimages%2F15488459.jpg%3Ft%5Bquality%5D%3D100%26%26accessToken%3Dca64452393293070848e72bde7f333cb53dba3688f85724a6224cf8352fa062d)
I løpet av 2021 og 2022 har markedsmulighetene for REC økt betydelig. Markedsmulighetene åpner for at REC Silicon kan spille en nøkkelrolle i å gjenopprette en innenlandsk verdikjede innen solenergi i USA, skriver storeier Hanwha Solutions Corporation i en børsmelding fredag ettermiddag.
«Dette representerer et potensial for å starte produksjon av polysilisium av solenergikvalitet med et ultralavt karbonavtrykk ved Moses Lake. Hanwha ønsker å støtte innsatsen for å gjenåpne Moses Lake, og vil hjelpe REC med å ta en posisjon som hjørnesteinsbedrift i den amerikanske forsyningskjeden for solenergi», skriver Hanwha i meldingen.
Hanwhas ambisjon er å bistå REC med å gjenåpne Moses Lake-fabrikken fra 2023. I tillegg til å være en godt posisjonert leverandør for silangass, ser REC også på ulike andre investeringsmuligheter med støtte fra Hanwha, fremgår det av meldingen.
Den ekstraordinære generalforsamlingen holdes for å velge et nytt styre og nye styremedlemmer, som skal reflektere det nye eierskapet i REC Silicon, der Hanwha nå eier 33,34 prosent av aksjene. Samtidig ønsker Hanwha også at den nye styresammensetningen skal vise den nye storeiernes engasjement og vilje til å støtte selskapet, heter det.