Nå har Real kjøpt NOK en stjerne

Han har hamret inn mål for klubben sin i årevis og var en ettertraktet mann. Real Madrid lokket stjernen til Spania.

Real Madrid - Foto: Scanpix
Kultur

Karim Benzema er solgt til Real Madrid, meldte den franske landslagsstjernens klubb Lyon onsdag.21-åringen er den spanske klubbens tredje storkjøp i sommer, etter brasilianske Kaka og portugisiske Cristiano Ronaldo. Real Madrid betaler i første omgang 35 millioner euro (315 millioner kroner), men summen kan stige til 41 millioner euro avhengig av spilte kamper.Benzema ble varmt anbefalt av landsmann (begge er franskmenn av algerisk avstamning) og tidligere Real-stjerne Zinedine Zidane, som nå er rådgiver for klubben. Han ble toppscorer i den franske ligaen både i 2007 og 2008, og han får seksårskontrakt med Real Madrid.Real Madrid har jaktet på en ny spiss, og valget falt på Benzema da forsøket på å lokke David Villa fra Valencia ikke lyktes.Lyon sier at Benzema først sa at han ønsket å bli i Frankrike ett år til.- For noen dager siden informerte Karim vår klubbpresident Jean-Michel Aulas om at han ønsket å slutte seg til Real Madrid tidligere enn først planlagt. Vi har godtatt hans avgjørelse og har forhandlet fram en avtale som tilfredsstiller alle parter. Vi ønsker Karim all mulig suksess i Real Madrid, heter det i en uttalelse fra Lyon.Real Madrid fortsetter dermed å øse ut penger i jakten på å gjenvinne hegemoniet i spansk og europeisk fotball. Siden Florentino Perez for en måned siden var tilbake som klubbpresident har klubben gjenopplivet sin «Galactico»-politikk og slått overgangsrekorder for å greie det.Den nye presidenten gikk med på å betale 94 millioner euro (nær 850 millioner kroner) til Manchester United for overgangen til Ronaldo. Kaka gikk fra Milen for 65 millioner euro (585 millioner kroner), mens forsvarsspilleren Raul Albiol ble kjøpt fra Valencia for 15 millioner euro (135 millioner kroner).Benzema var ønsket av mange klubber, blant dem Manchester United, men igjen var det Real Madrid som fikk fast fisk.