United-sjefen: Vi har god økonomi

Manchester United sliter med en gjeld på over 6 milliarder, og betaler "en Ronaldo" i renter i året. Men sjefen bekymrer seg ikke.

Den omstridte eieren av Manchester United og Tampa Bay Buccaneers, Malcolm Glazer - Foto: AP

Manchester United-direktør David Gill presenterte i går klubbens andre store sponsoravtale på mindre enn en uke - med Turkish Airlines. Der slo han ifølge The Independent tilbake mot de som hevder United har dårlig økonomi.- Folk forutsetter at vi har økonomiske problemer, men selv mener vi det ikke er riktig. Vi er veldig komfortable og har en fornuftig forretningsstrategi som vil fortsette i mange år som kommer, sier Gill.Sist uke skjøt kampanjen mot klubbens amerikanske eiere, familien Glazer, fart da grupperingen av styrtrike United-supportere - Red Knights - hyret det japanske meglerhuset Nomura for å finne investorer.Nesten "en Ronaldo" i renterDirektøren bedyrer overfor avisen at gigantgjelden ikke vil virke inn på det sportslige, men faktum er likevel at bare rundt 20 av de 80 millioner pundene klubben fikk for Cristiano Ronaldo i fjor sommer har blitt reinvestert i nye spillere.Gjelden, som nylig ble refinansiert, er på over 700 millioner pund (ca. 6,3 milliarder kroner). På en del av gjelden - 200 millioner pund - løper en rente på over 14 prosent. På det siste lånet har ikke Glazer-familien betalt renter siden 2006.Glazer-familiens holdingselskap Red Football Joint Venture tapte i 2007/08-sesongen 45 millioner pund før skatt, på grunn av renteutgifter på hovedlånet. Totalt var renteutgiftene denne sesongen på 69 millioner pund - nesten "en Ronaldo", altså.