Vålerenga Fotball er i en svært vanskelig økonomisk situasjon.
Oslo-klubben har ifølge Finansavisen hatt et samlet driftsresultat på minus 76,2 millioner kroner bare i løpet av de fire siste årene.Dersom Vålerenga skulle gå konkurs i denne omgangen med økonomiske problemer, vil kreditorer trolig kreve dekning fra den utskilte breddeidretten.Les hele saken i fredagens utgave av Finansavisen!
Det har bekymret breddeidretten i klubben. Nå foreslår klubbens hovedstyre å splitte klubben.- Det foreslår vi for å skjerme breddeaktivitetene mot eventuelle negative konsekvenser av det som skjer i elitesatsningen til Vålerenga, forteller nylig konstituert styreleder Thomas Baardseng i Vålerenga Fotball.Hadde Vålerengas elitesatsning gått konkurs i dag, ville breddeidretten blitt dratt med i dragsuget.- Det vi foreslår er det samme organisatoriske grepet som enkelte andre klubber har gjort. Blant annet Lyn, forteller Baardseng til Finansavisen.Skilles klubben i to selvstendige enheter, er de kun ansvarlig for egen økonomi.Endringsforslaget fjerner slik sett risikoen for å dra breddeidretten med i dragsuget ved en konkurs – med ett unntak:- Slik økonomien har vært i Vålerenga i senere tid kan vi se for oss et «worst case scenario» hvor alle klubbens aktiviteter blir satt på spill, sier Baardseng til Finansavisen.