SAS er den mest populære aksjen i hele Norden

Glem Pfizer, Alibaba og Tesla. Mens Norwegian står i knestående hamstrer nordiske småsparere SAS-aksjer med begge hendene. I november er SAS den mest nettokjøpte aksjen på Nordnets plattform i hele Norden.

–  INTERESSEN HAR EKSPLODERT:  Hittil i november har Nordnet økt kundeantallet med 79 prosent i SAS. Foto: Darren Howe/Dreamstime
Luftfart

– Hittil i november har vi økt kundeantallet med 79 prosent i SAS, sier Mads Johannsen i Nordnet til Finansavisen.

Han mener grunnen til at interessen har eksplodert er en rekke positive nyheter rundt en potensiell coronavaksine, som har fått flyaksjer til å stige kraftig de siste ukene. 

– I teorien skal typiske selskaper som er relatert til oss som forbrukere stige, som vi får bekreftet i kursutviklingen i SAS-aksjen, sier han.

SAS-aksjen   har nesten doblet seg på to uker.

HAMSTRER SAS: Kundene til investeringsøkonom Mads Johannesen i Nordnet. Foto: Nordnet

For Nordnets kunder i hele Skandinavia har lagt seg langflate etter SAS-aksjen etter flere potensielle gjennombrudd i kampen mot viruset.  Ved utgangen av oktober eide Nordnets investorer SAS-aksjer for bare 32,7 millioner kroner. 

– Det samme tallet er nå nærmere 670 millioner kroner, en økning på nesten 2.000 prosent!

– Og i november er SAS den mest nettokjøpte aksjen hos Nordnet. 

Mest nettokjøp hos Nordnet i november

SelskapBeløp i mill. NOKAntall kunder
SAS234,920.294
Embracer Group181,53.853
Evolution Gaming175,44.424
Nio Inc.147,78.889
Vestas142,75.845
Alibaba124,52.450
Pfizer108,46.582
Ørsted108,13.924
Kahoot74,54.771
Tesla64,54.906
KIlde: Nordnet

Finansieringen er avgjørende

Konsernsjef Rickard Gustafson i SAS fikk for noen uker siden gjennomført den storstilte redningsaksjonen for å berge flyselskapet gjennom coronastormen. 

Selv om SAS nå sitter med 12 milliarder svenske kroner i kontanter har det aldri blitt sagt hvor lenge dette vil holde, dersom restriksjonene og virusutbruddet ikke temmes i løpet av neste år.

FLYR HØYT: Konsernsjef Rickard Gustafson i SAS (t.v.). Foto: Ivan Kverme

– SAS har i motsetning til Norwegian sikret sin finansiering for en tid fremover. Og det gir nødvendig sikkerhet for aksjonærbasen og bidrar til økt visibilitet en tid fremover.

– Hvor mye kjøper de for?

– Noen kunder har kjøpt for flere millioner, mens andre har kjøpt for kun noen tusenlapper, sier Johannsen.

Forskjeller SAS Norge fra oktober til november

SAS AB NorgeVerdi*Antall kunder
Oktober54.078
November1828.663
Økning i prosent3402%112%
*I millioner kroner
KIlde: Nordnet

Går for gull og diamant

– Tror du bonusprogram bidrar til hamstring?

– Ja, det er nok én av grunnene. Selskapets tilbud både av bonusprogram og ikke minst relativt hyggelige priser på reiser frem i 2021 bidrar. 

Nordnet-økonomen tror mange har diskutert og allerede bestilt flybilletter til sommeren, som forhåpentligvis kan la seg gjennomføre. Det å ha en gjev valør på medlemskortet kan derfor trigge disse kundene til å eie SAS-aksjer for å få tilgang til bonusprogrammet.

– Det er helt sikkert de som kjøper SAS-aksjer for å få flere forbrukerfordeler, som lounger og oppgraderinger, sier han.

Forskjeller SAS AB Nordisk fra oktober til november

SAS AB NordiskVerdi*Antall kunder
Oktober32,718.883
November669,133.711
Økning i prosent1946%79%
*I millioner kroner
kilde: Nordnet

SAS tilbyr gullkort til aksjonærer som eier mer enn 100.000 aksjer ved utgangen av november. De som eier mer enn 1 million aksjer på samme tid får det mest eksklusive kortet, i diamant. 

sas
SAS NOK
rickard gustafson
nordnet
mads johannesen
Nyheter
Luftfart
Børs