+ mer

Ut med piggdekkene

Statens Vegvesen har sluppet statistikk over piggdekkbruk.

- Bruken av piggfrie vinterdekk øker kraftig i norske byer. Bare i Stavanger, Sandnes og Ålesund er det nedgang, mens øvrige byer kan vise til økt bruk. Bergen, Oslo og Trondheim er fortsatt flinkest i klassen, mens Hamar, Kristiansand, Skien og Porsgrunn kan vise til kraftigst vekst, heter det i en pressemelding fra Statens Vegvesen.Alle tallene i grafen under er prosent av totalen.
By:Andel piggfri dekkForandring i prosent
BergenBergen90,190,111,311,3
OsloOslo83,883,83,33,3
TrondheimTrondheim79,579,59,99,9
DrammenDrammen73,473,4-0,4-0,4
Fredrikstad/SarpsborgFredrikstad/Sarpsborg70,170,14,34,3
Stavanger/SandnesStavanger/Sandnes66,666,6-5,8-5,8
KristiansandKristiansand62,562,58,18,1
HamarHamar60,460,421,321,3
Skien/PorsgrunnSkien/Porsgrunn51,851,85,65,6
LillehammerLillehammer44,844,81,91,9
ÅlesundÅlesund25,425,4-5,5-5,5
TromsøTromsø8,78,70,20,2
Kilde: Vegvesen.no
Motor