- Fordel at du ikke kan gire aksjefond

- Under og etter finanskrisen fikk vi ikke én telefon fra kunder som følte seg lurt, sier sjef for Verdipapirfondenes Forening, Lasse Ruud, til HegnarOnline.

Foto: Scanpix

Verdipapirfondenes Forening (VFF) la før helgen frem tegningsstatistikk for 1. halvår. Denne viste at det i perioden ble tegnet andeler i verdipapirfond for netto 38,9 milliarder kroner.Aksjefond fikk en tegning på netto 10,7 milliarder, mens det i rentefond ble nettotegnet for 26,1 milliarder kroner, hvorav 21,4 milliarder i obligasjonsfond.Norske personkunder tok ut nesten en halv milliard i juni, men nettotegnet likevel aksjefond for 3,7 milliarder kroner i 1. halvår. Norske personkunder har nå 162 milliarder kroner i fond, hvorav 103 milliarder i aksjefond.Les også: - Misforstått at vi bare vil bli kjemperikeLes også: - Fare for at risikoen i aksjefond er overvurdertLes også: - Du skal kose deg litt med pengene ogsåLes også: Derfor går han all-in i aksjer- Ingen sure telefoner under finanskrisen Etter fremleggelsen tok HegnarOnline en prat med foreningens direktør Lasse Ruud.Avkastningen i aksjefond har ikke vært den beste i det siste. Er det mange fondskunder som ringer inn og klager?- Nei, det er relativt få. Det morsomme er at vi under dotcom-krisen ble oppringt av flere frustrerte kunder som hadde tapt penger på sine aksjefond. Men under og etter finanskrisen fikk vi ikke én telefon fra kunder som følte seg lurt, sier han.VFF-direktøren viser også til at Finansklagenemnda har hatt ekstremt få aksjefondsklager.- Det interessante er jo at folk altså ikke har vært misfornøyde med høyrisiko-produktet aksjefond, som faller mest i verdi når det går dårlig. Derimot har folk klaget på produkter som ble oppfattet som lavrisiko, men som oppførte seg annerledes enn en hadde trodd og forventet, sier han.- Ingen giring fordel for aksjefond Ruud beskriver det som en fordel at "giring" - opptak av lån for å investere - har holdt seg unna produktet aksjefond.- Der må jeg si at bransjen også har vært edruelig, vel å merke ut fra egne interesser. Vi er ikke en bransje som har interesse av at du skal ha høy giring, med den nyansen at du fortsatt gjerne må ha et boliglån.- Boliglånet ditt er giring det også, men ikke aktiv giring, og noe du har god kontroll på. Da mener vi at det er fornuftig - istedenfor å gjøre seg gjeldfri - å bygge opp en aksjefondsbalanse ved siden av, mens du fortsatt har lån, forklarer VFF-direktøren overfor HegnarOnline.- Kun høyrisiko kan gires opp Ifølge Ruud har det vært gjort feilvurderinger i norsk finans på dette.- En har sagt at nå skal vi gire opp lavrisikoprodukter. Men da kan du ikke regne med at forventet avkastning er høyere enn lånerenten, sier han, og viser til et av foreningens utspill for noen år siden.- Det var ganske fascinerende. I mange år, da det var mye lånefinansiering av strukturerte produkter, hevdet vi du må investere i høyrisiko, fordi det kun er høyrisiko-produkter som kvalifiserer til lånefinansiering. Men pressen catchet det ikke, sier Ruud.Det VFF-direktøren mente var et spenstig utsagn, vekket ikke interessen han hadde håpet og trodd.- Journalistene bare så rart på meg, og på den måten fremsto resonnementet mitt som mer snodig og talentløst enn spennende, avslutter Ruud overfor HegnarOnline.