Investeringenes kunst

Kunst kan gi høy og stabil avkastning, men det gjelder å gjøre de rette kjøpene. Eksperten Gunnar Krogh-Hansen forteller hvordan.

VERDENS DYRESTE: Leonardo da Vincis maleri av Jesus Kristus, kalt «Salvator Mundi». Foto: NTB Scanpix

Sotheby's Mei Moses-indeks, som måler prisutviklingen i det internasjonale kunstmarkedet, har siden 1950 steget med 8,8 prosent i snitt pr. år. Den har dessuten svingt langt mindre enn de store børsindeksene.

I fjor var avkastningen 10,6 prosent – mer enn noen annen aktivagruppe, ifølge Wall Street Journal.

Til sammenligning tapte S&P 500-indeksen 4,8 prosent, inkludert utbytter.

Gjorde 60-gangeren

Her i landet har vi flere eksempler på kunstsamlere som har gjort det svært bra.

– Erling Kagge er kanskje den mest eksponerte, etter at han i 2008 solgte sitt Richard Prince-maleri for over 22 millioner kroner, forteller Gunnar Krogh-Hansen i Blomqvist Kunsthandel.

– Fem år tidligere hadde han betalt 350.000 kroner.

Kunsteksperten estimerer at dagens verdi ligger på rundt 40 millioner kroner.

OSLO-BASERT KUNSTEKSPERT: Gunnar Krogh-Hansen i Blomqvist Kunsthandel. Foto: Blomqvist Kunsthandel

Kjøp «tidløs»kunst

Det hører med til sjeldenhetene at kunstverk gjør 60-gangeren på fem år. Fortsatt kan smarte kjøpere imidlertid oppnå høy avkastning.

Ifølge Krogh-Hansen gjelder det å sette seg godt inn i markedet, før man begynner å investere betydelige summer.

– Et godt tips er å kjøpe kunst som allerede har vist seg å holde i 20-30-40 år, råder han.

– En del kunst er som mote; det ser fantastisk «fresht»ut med en gang, for så å bli håpløst utdatert etter kort tid.

Et godt tips er å kjøpe kunst som allerede har vist seg å holde i 20-30-40 år
Gunnar Krogh-Hansen, Blomqvist Kunsthandel

Kvaliteten er viktig

Krogh-Hansen anbefaler heller ikke å satse på relativt ukjente kunstnere – med mindre de er uvanlig gode.

– Hvordan finner vi de som er gode? Gå til de seriøse kunsthandlerne og auksjonshusene, sier han.

Blomqvists kunstekspert nevner særlig kunst fra etterkrigstiden, det vil si modernisme fra 1940-, 50- og 60-tallet, samt politisk kunst fra 1970-tallet.

– Både internasjonalt og i Norge er det fremdeles dette som gjelder, og det er mange gode norske kunstnere fra denne perioden, opplyser han.

– Kvinnelige kunstnere fra alle epoker er også i skuddet, og ofte får man høy kvalitet til en gunstigere pris enn det man må betale for tilsvarende mannlige kunstnere.

Under 10.000 kroner

God kunst trenger heller ikke å koste flere millioner kroner.

– Man kan få kjøpt mye fin grafikk for under 10.000 kroner og gode malerier for under 30.000 kroner, hevder Krogh-Hansen.

– Begynn i den lavere prisklassen, nettopp for å lære hvordan markedet fungerer og hvordan din egen smak utvikler seg.

Eksperten mener at gevinstpotensialet generelt er bedre, dersom kjøpssummen ikke er skyhøy. På den annen side trenger du et langt større budsjett for å erverve «sikre» investeringer som Picasso og Munch.

Anbefaler spesialisering

For øvrig anbefaler Krogh-Hansen at kunstsamlere satser på noe de selv er interessert i – enten det dreier seg om en enkelt kunstner, en kunstnerkoloni, en periode eller en stilretning.

– Finn en rød tråd i samlingen, utdyper han.

– Les deg opp, studér, og kjøp «skikkelige» bilder. Hvis du kan velge mellom ett godt bilde til 50.000 kroner og to mindre gode til 20.000 kroner stykket, anbefaler vi sterkt å gå for det dyreste.

Finn en rød tråd i samlingen
Gunnar Krogh-Hansen, Blomqvist Kunsthandel

Ser flere fallgruver

Hvilke er de største fallgruvene for kunstkjøpere?

– Vi ser at noen «oppdager» en kunstner eller type bilder og i begeistringens rus bruker hele budsjettet på dette, svarer Krogh-Hansen.

– Ofte går de fort lei.

En annen feil er å impulskjøpe store bilder som ikke passer inn i samlingen, ifølge Blomqvists medarbeider.

– Hvis man begrenser seg til ett bilde i året eller ett hvert halvår, får man tid til å fordøye det man har, samt forberede seg og glede seg til neste kjøp, sier han.

– Ofte går det også galt, når man hører på råd fra nabo, venner, drosjesjåføren eller andre forståsegpåere som mangler kunstfaglig kompetanse.

«En hyggelig hobby»

Hvilke andre råd har du til nybakte kunstsamlere?

– Tenk ikke på kunst som investering først og fremst, men som en hyggelig hobby eller sunn interesse, sier Krogh-Hansen.

– 90-95 prosent av kunst stiger ikke i kommersiell verdi, men man kan allikevel ha stor glede av den.

Krogh-Hansen viser til at eiergleden i seg selv bidrar til å gjøre gode kunstverk interessante, enten du tjener penger eller ikke på kjøpet.

– Om du bruker 20.000 kroner på et bilde som du har glede av på veggen i ti år, før du bytter det inn i et nytt bilde, kan det ikke sies å være en dårlig investering, avslutter han.

Verdens dyreste malerier

Nr.KunstnerTittelÅrPris (mill. kr)
1Leonardo da VinciSalvator Mundi20173 972
2Willem de KooningUtveksling20152 646
3Paul CezanneKortspillerne20112 205
4Paul GauguinNafea Faa Ipoipo20141 852
5Jackson PollockNummer 17A20151 764
6Mark RothkoNr. 620141 640
7Gustav KlimtVannslanger II20131 621
8RembrandtMaerten Soolmans, Oopjen Coppit20151 588
9Pablo PicassoKvinnene fra Algerie20151 582
10Amedeo ModiglianiLiggende akt20151 503
Kilde: Wikipedia.

Annualisert avkastning, ulike aktivaklasser

AktivaklasseIndeksAvkastningPeriode
Aksjer, USAS&P 50010,9%1950-2018
KunstSotheby's Mei Moses8,8%1950-2018
Aksjer, vekstmarkederMSCI Vekstmarkedsindeks8,3%2004-2018
Aksjer, USAS&P 5007,8%2004-2018
KredittobligasjonerBloomberg Høyrenteindeks7,3%2004-2018
Obligasjoner, USABloomberg US Aggregate3,9%2004-2018
RåvarerBloomberg Råvareindeks-2,5%2004-2018
Kilder: Sotheby's, JP Morgan.