Jesus borte vekk - politiet gir opp

Politiet i Haugesund gir opp. Forsvinningen av Jesus forblir dermed et mysterium.

Publisert 9. des. 2009 kl. 07.13
Oppdatert 15. des. 2013 klokken 22.00
Lesetid: 1 minutt
Artikkellengde er 221 ord
Jesus-statue i butikkvindu - Foto: Scanpix
Politiet i Haugesund gir opp og vil ikke etterforske forsvinningen av Jesus. Nå retter lokale kirkekrefter i stedet sine bønner til folk flest.Det er St. Josef kirke i Haugesund som har engasjert seg i saken etter flere tyverier fra menigheten. Først stakk noen av med en statue av jomfru Maria i fjor høst. En angrende synder valgte å sette den tilbake. Rundt et år senere forsvant den samme statuen igjen. Den ble funnet etterpå i et rom inne på Høgskolen i Haugesund.Ikke lenge etter var turen kommet til Jesus. Denne gangen var det noen som med makt fjernet et Jesus-krusifiks fra et kors som sto utenfor hovedinngangen.Krusifikset er svært viktig for katolikkene i menigheten, og det er dessuten et minnesmerke over søstrene som bygget opp menigheten.St. Josef kirke anmeldte derfor saken til Haugaland og Sunnhordland politidistrikt, men nå kan organist Hans Einar Johannessen fortelle til Haugesunds Avis at politiet har henlagt Jesus-forsvinningen.- Vi står igjen med ett ønske til jul. Menigheten ønsker Jesus tilbake til kirken til julaften. Vi håper at alle gode krefter i Haugesund sørger for at Jesus kommer tilbake til oss, sier Johannessen.Han kan berolige med at kirken ikke er ute etter å straffe noen.- Det gjør vår herre for oss. Vi vil bare ha tilbake et viktig symbol for oss, og helst før jul, sier han. (©NTB)