- Kan mitt firma ta betalt for jobb i AS-et jeg eier?

Kan du fakturere arbeid utført for et AS der du ikke er ansatt, men eier 50 prosent og er styreleder? Arntzen de Besche-advokat Per André Dagslet svarer.

Publisert 19. april 2012 kl. 16.21
Oppdatert 16. des. 2013 klokken 17.49
Lesetid: 1 minutt
Artikkellengde er 211 ord
Faktura. FOTO: SCANPIX.

- Kan jeg gjennom mitt enkeltmannsforetak fakturere arbeid jeg har utført for et aksjeselskap hvor jeg eier 50 prosent og er styreformann? Jeg er ikke ansatt i dette selskapet, skriver en leser.Har du spørsmål som dreier seg om selskapsrett, send inn her.- Kan fakturere i utgangspunktet Advokat og partner Per André Dagslet i Arntzen de Besche svarer.- I utgangspunktet kan du gjennom ditt enkeltmannsforetak fakturere for arbeid du har utført for et aksjeselskap hvor du er eier og styreleder, sier han.- Imidlertid er det regler i aksjeloven § 3-8 om at avtaler mellom selskapet og en aksjeeier eller et styremedlem (eller deres nærstående) ikke er bindende for selskapet uten at avtalen er godkjent av selskapets generalforsamling, legger Dagslet til overfor HegnarOnline.Hva er verdien av ytelsen? Kravet til slik godkjennelse gjelder ifølge advokaten hvis selskapets ytelse har en virkelig verdi som utgjør over en tidel av selskapets aksjekapital.- For avtaler der selskapets ytelse har en virkelig verdi som utgjør mindre enn 50.000 kroner, er det tilstrekkelig med styregodkjennelse.- Vi anbefaler at du tar kontakt med advokat for å få avklart om dette er en avtale som må godkjennes etter reglene i aksjeloven § 3-8, og i tilfelle for å få veiledning vedrørende saksbehandlingsreglene som gjelder etter bestemmelsen, avslutter Dagslet.Følg HegnarOnline på Facebook!