To bytter etter stygg innsideuke

Fallet på børsen smittet over på Innsideporteføljen. Vi gjør to bytter.

BYTTES UT: Kid falt kraftig denne uken, men er opp 43 prosent siden aksjen ble tatt inn i Innisdeporteføljen i mai. Bildet er fra børsnoteringen i 2015. Foto: NTB
Porteføljer

Smittebølgen senker børsen, og den senker Innsideporteføljen. Men mens hovedindeksen ved Oslo Børs «bare» er ned 4,5 prosent siden sist, har Innsideporteføljen falt hele 9,7 prosent.

Oppdateringen er da basert på sluttkursene torsdag, i tråd med endringen vi gjorde fra og med forrige uke.

Nykommer Saga Tankers  gjorde det best av våre aksjer, med en oppgang på 2,2 prosent. Men det blekner i forhold til fall på mellom 7 prosent og 18 prosent i de øvrige fire aksjene.

De seneste ukene har sett under ett likevel vært gode for Innsideporteføljen, som hittil i år har falt relativt beskjedne 5,4 prosent, inkludert denne ukens stygge fall. Hovedindeksen er ned 13,7 prosent siden oppdateringen ved nyttår.

Kjøp i TEL og NONG

Også denne uken har det vært en del interessante innsidekjøp. Største kjøper er Trond Mohn, som har kjøpt BerGenBio-aksjer  for over 2,5 millioner kroner. Men han er storeier i selskapet fra før og kontrollerer over en fjerdedel av selskapet.

Styremedlem Alexander Reus’ kjøp i Atlantic Sapphire  for 1,75 millioner kroner utgjør også en relativt liten del av hva han eier, men vær klar over at dette ikke er det eneste kjøpet han har gjort nå i høst.

MILLIONKJØP I SPAREBANK 1 NORD-NORGE: Finansdirektør Bengt Olsen. Foto: Iván Kverme

Vi finner derfor de mest interessante kjøpene i Telenor  og i SpareBank 1 Nord-Norge NONG. I førstnevnte har styreleder Gunn Wærsted kjøpt for 1 million kroner, og i sistnevnte har finansdirektør Bengt Olsen kjøpt for samme beløp.

Begge disse kjøpene ble meldt tidlig fredag for en uke siden, men da etter vårt nye oppdateringstidspunkt ved børsslutt torsdager.

MILLIONKJØP I TELENOR: Styreleder Gunn Wærsted. Foto: Iván Kverme

I flere selskaper har innsidere kjøpt aksjer i forbindelse med aksjespareprogrammer og incentivprogrammer. Disse ser vi rutinemessig bort fra, uansett beløp, ettersom kjøpene gjerne skjer til kurser som den vanlige kjøper ikke har tilgang til (med bindingstid som motstykke), eller inneholder et element av tvang. I StrongPoint  må for eksempel styret bruke 20 prosent av sin bruttogodtgjørelse til å kjøpe aksjer i selskapet inntil de eier aksjer som svarer til ett års styregodtgjørelse. En utmerket ordning for å sikre at styremedlemmene bryr seg om kursutviklingen, men dessverre for oss gir da ikke aksjekjøp begrunnet med denne ordningen noe egentlig kjøpssignal.

Gevinst i Kid

Vi tar Telenor og SpareBank 1 Nord-Norge inn i Innsideporteføljen. 

Ut går Kid  , etter en avkastning på 43,5 prosent siden mai, og Sats  , som har falt 16 prosent siden begynnelsen av september.

Innsideporteføljen 2020 - uke 44

SelskapTatt innKjøpskursStop loss (70 %)Forrige ukeSiste kursAvkastning totaltAvkastning siste uke
B2Holding21.08.20206,464,526,826,32−2,2 %−7,3 %
XXL18.09.202025,0817,5625,8021,44−14,5 %−16,9 %
Saga Tankers23.10.20201,190,831,191,222,5 %2,5 %
Telenor30.10.2020148,10103,67Ny148,10NyNy
SpareBank 1 Nord-Norge30.10.202061,9043,33Ny61,90NyNy
UT
Kid*22.05.202062,0043,4097,2089,0043,5 %−8,4 %
Sats04.09.202018,8013,1619,3015,80−16,0 %−18,1 %

*Kid gikk eks. utbytte 1,20 kroner 28. mai. Beløpet er inkludert i siste kurs.

Differansen


InnsideporteføljenHovedindeksenDifferansen
Siste uke−9,66%−4,53%−5,12%
Hittil i år−5,41%−13,71%8,31%

Ukens innmeldte innsidekjøp

SelskapInnsiderVerdi (tusen kr)Andel*
Atlantic SapphireDanielle Villoch, juridisk direktør45,7100,0%
TelenorGunn Wærsted, styreleder1 002,335,7%
SpareBank 1 Nord-NorgeBengt Olsen, finansdirektør995,950,8%
PGSGottfred Langseth, finansdirektør269,226,7%
PGSRune Olav Pedersen, konsernsjef297,545,9%
AteaRobert Giori, finansdirektør229,816,2%
PGSLars Mysen, juridisk direktør109,652,6%
TelenorTone Hegland Bachke, finansdirektør532,238,6%
BonheurCarol Bell, styremedlem241,0100,0%
PGSRobert James Adams, driftsdirektør248,753,3%
Atlantic SapphireAlexander Reus, styremedlem1 750,01,2%
Norsk HydroRune Bjerke, styremedlem410,4100,0%
Sparebanken ØstKjartan Reve, primærinnsider186,4100,0%
BerGenBioTrond Mohn (via Meteva)2 551,60,4%
Norwegian Finans HoldingKlara Lise Aasen, finansdirektør115,789,0%
Scatec SolarMaria Moræus Hanssen, styremedlem249,145,7%
OKEABirte Norheim, finansdirektør50,511,9%
Sparebanken ØstEivind Weldingh Christiansen, direktør digital og marked104,7100,0%
Sparebanken ØstØivind Andersson, styreleder478,222,2%
Sum
9 868,5-

Ukens innmeldte innsidesalg

SelskapInnsiderVerdi (tusen kr)Andel*
SpareBank 1 SR-BankNils Mikal Hegrestad, direktør kreditt og juridisk444,015,1%
Sum
444,0-

*Andel av nåværende beholdning som ble kjøpt, evt. andel av opprinnelig beholdning som ble solgt.

kid
xxl
sats
B2H
SAGA
STRONG
TEL
NONG
BGBIO
gunn wærsted
bengt olsen
alexander reus
ASA
Nyheter
Børs
Porteføljer