Fem meglerhus senker kursmålet etter Mowi-tall

Mowi skuffet investorene i andre kvartal.

NEDTUR: For Mowi på Oslo Børs onsdag. Foto: Dreamstime
Sjømat

Mowi-aksjen falt 6,37 prosent til 173,50 kroner i onsdagens handel etter at selskapet la frem kvartalstall. Selskapets resultat etter skatt falt fra 140,3 til 53,9 millioner euro.

I etterkant har flere meglerhus justert kursmålet på aksjen, ifølge TDN Direkt:

  • DNB Markets senker kursmålet fra 200 til 195 kroner (kjøpsanbefaling)
  • Arctic Securities senker kursmålet fra 185 til 175 kroner
  • SpareBank 1 Markets og Pareto Securities senker kursmålet fra 205 til 200 kroner
  • SEB Equities senker kursmålet fra 210 til 200 kroner

– Det var nok en del skuffelser relatert til bortfallet av utbytte for første og andre kvartal, kombinert med en noe lunken kostnadsguiding, spesielt i Storbritannia og Canada, sier sjømatanalytiker Alexander Aukner i DNB Markets til TDN Direkt onsdag.

Mowi Q2 2020

(Mill. euro)2. kv./202. kv./19
Driftsinntekter910,91.021,4
Operasjonelt driftsres. før biomassejusteringer98,6211,2
Resultat før skatt54,6181,6
Resultat etter skatt53,9140,3
Ebit pr. kg. i euro0,952,14
Slaktevolum i tonn104.30398.483
Oslo Børs

Mowi

  • Sjømatselskap og verdens største produsent av atlantisk laks. 
  • Har hovedkontor i Sandviken i Bergen. 
  • Konsernsjef er Ivan Vindheim, som tok over etter Alf-Helge Aarskog november 2019. 
  • Styreleder er Ole-Eirik Lerøy. 
  • Grunnlagt med navnet Mowi i 1964. 
  • Fikk nåværende selskapsform i 2006 etter sammenslåing av selskapene Pan Fish, Marine Harvest og Fjord Seafood. 
  • Byttet så tilbake til navnet Mowi i 2018. 
  • Største aksjonær er John Fredriksen gjennom Geveran Trading.