Tjente 30,9 milliarder

Norges 500 største IT-selskaper tjente 30,9 milliarder kroner i 2018. Telekom, konsulent og programvare er de mest lønnsomme bransjene.

BEDRET BUNNLINJEN MED 1,1 MILLIARDER.: På tampen av 2018 overlot Björn Ivroth (t.v.) konsernsjefjobben i Evry til Per Hove. IT-tjenesteselskapet, som nå skal fusjoneres med Tieto, hadde den kraftigste resultatfremgangen blant Norges 500 største IT-selskaper i fjor. Foto: Foto: Henrik Charlesen
Teknologi

Det går bra for den norske IT-næringen. 80 prosent av Norges 500 største IT-selskaper tjente penger i 2018 og halvparten økte omsetningen med 10 prosent eller mer.

Tall og rangering

Listen over Norges 500 største IT-selskaper er rangert etter omsetning. 

Selskapene er valgt ut etter blant annet bransjekoder fra Brønnøysundregistrene og regnskapstallene er hentet fra selskapenes årsrapporter og i databasen til purehelp.no. 

For de norske selskapene gjelder det at all omsetning, også den som er generert utenfor Norge, er tatt inn. 

Selskaper som rapporterer i utenlandsk valuta er omregnet til norske kroner, og valutakursen som benyttes er gjennomsnittet av kalenderåret og hentes fra Norges Bank.

Akkumulerte tall viser også at landets største teknologibedrifter leverte de et resultat før skatt på 30,9 milliarder kroner og en omsetning på 373 milliarder kroner. 

51 selskaper omsatte for minst én milliard kroner i 2018, en økning på syv selskaper fra 2017 og 2016. Både børsnoterte Techstep, Knowit og Netnordic har tatt steget inn i milliardklubben. 

Særlig Netnordic, som har Norvestor inne som eier, vokser hurtig og har en aggressiv oppkjøpsstrategi de seneste årene med kjøp av blant annet det svenske IT-sikkerhetsselskapet Radpoint. Konsernsjef Jarl Øverby har uttalt at 1,5 milliarder kroner på topplinjen er innen rekkevidde i 2020.

Oljeprogramvare på topp

Med 143 milliarder kroner er Telekom den desidert største bransjen i det norske IT-markedet, og skyldes naturlig nok Telenors dominans som står for 77 prosent av telekomselskapenes omsetning.

De seneste årene har norske programvareselskaper blir en stadig viktigere bidragsyter til den norske IT-industrien. I årets oversikt har registrert 150 programvareselskaper med en omsetning fra 11,4 milliarder kroner til 60,1 millioner kroner.

Mange PE-selskaper har lenge investert og satset på norsk programvare. En viktig grunn er at teknologiselskaper har en fordel av at de vokser opp i et hjemmemarked der digitaliseringen er langt fremme, penetrasjonen av IT er høy, fiberutbygging i verdensklasse og «alle» eier en smarttelefon.

I gjennomsnitt leverte programvareselskapene en omsetningsvekst på 30,8 prosent, mens snittet på driftsmarginen var 9,2 prosent.

Visma er det største programvareselskapet i Norge og da HgCapital solgte noen av sine aksjer til fondet Canada Pension Plan Investment Board i januar, ble selskapet verdsatt til 6,5 milliarder euro. Visma er kjent for sin aggressive oppkjøpsstrategi, og har i løpet av en tiårsperiode kjøpt rundt 100 selskaper, og de seneste årene har ekspansjon til BeNeLux-landene stått høyt på agendaen.

De tre mest lønnsomme programvareselskapene på vår oversikt er Landmark Graphics og Wellit, begge nisjeleverandører til oljeindustrien, samt Vewd Software, som tidligere gikk under navnet Opera TV.

Wellit, som rangeres som nummer 500 på årets liste, holder en langt lavere profil enn Øystein Moans Visma, men det stavangerbaserte selskapet leverer likevel marginer som er et programvareselskap verdig. 

Driftsmarginen på 43,3 prosent er definitivt i toppsjiktet i IT-bransjen, for selskapet som utvikler innovative logistikkløsninger til olje- og gassindustrien og selskaper som BP, ConocoPhillips og Equinor. Det har også PE-selskapet Norvestor funnet ut, som i begynnelsen av året kjøpte 60 prosent av aksjene i selskapet.

Ny Lervik-suksess

Et av de raskest voksende selskapene på 500-listen er digitaliseringsselskaper Cognite, som Fast-gründer John Markus Lervik startet opp for tre år siden og som raskt fikk Kjell Inge Røkkes Aker inn på eiersiden.

COMEBACK PÅ 500-LISTEN: Cognite og John Markus Lervik, tidligere konsernsjef i Fast Search & Transfer, er tilbake som leder av et av Norges største IT-selskaper etter at digitaliseringsselskapet økte inntektene kraftig i 2018. Foto: Foto: Iván Kverme

Cognites målsetning er å bli verdensledende på å samle inn fysiske data fra industriproduksjon, digitalisere dataene, og så gjøre datamaterialet tilgjengelig for industriselskaper og analyseselskaper.

Digitaliseringsselskapet økte i fjor omsetningen med 452 prosent til 163,8 millioner kroner og tjente 9,4 millioner kroner.

Det er ventet at Aker sikter mot en børsnotering av Cognite i 2020, og da Danske Bank nylig gjorde en omfattende analyse av selskaper anslo de verdien av Cognite til å ligge på 7 milliarder kroner. Anslaget var blant annet basert på hva sammenlignbare selskaper prises til, både på og utenfor børs.

Vipps vokser mest

Blant de store, norske IT-selskapene er det imidlertid Vipps som kan vise til den heftigste veksten og betalingsselskapet går rett inn på en 65. plass etter at inntektene gikk fra 30,0 millioner i 2017 til 775,9 millioner kroner i fjor. Veksten var på hele 2.484 prosent, ifølge årsrapporten.

Kraftig vekst er det også i videokonferanseselskapet Huddly, som nesten femdoblet inntektene i fjor og rapporterte en omsetning på 76,9 millioner kroner.

Selskaper har utviklet et intelligent kamera, Huddly GO, som både kan se og lære, og som har en så bred linse at det kan sende videokonferanser fra selv små møterom.

Det største omsetningsfallet på årets liste er det strømmålerselskapet Aidon som står for. Her raste inntektene med 90,9 prosent, fra 840,4 til 76,7 millioner kroner.

Store tap

Av selskapene i vår oversikt var det 16 selskaper som tapte 50 millioner kroner eller mer, og samlet tapte disse nesten fire milliarder kroner.

De største taperne er begge å finne på Oslo Børs; Otello (tidligere Opera Software) og Ice Group. Deres årsrapporter viste underskudd på 953,3 millioner kroner og 903,1 millioner kroner, der Otello tapte mest.

Gelato, som stadig trekkes frem som en av de store gründersuksessene i Norge, sliter også med store tap. Det koster å etablere seg som trykkeribransjen Airbnb, i fjor økte underskuddet med 26,9 til et tap på 102,7 millioner kroner

Vekstvinneren Vipps er også blant de selskapene som taper mest, underskuddet ble på over en kvart milliard i 2018. I motsatt ende ruver Telenor på topp, mens både Telia og Visma maktet å levere milliardoverskudd i fjor.

Evry klarte i fjor å forbedre resultatet med hele 1,1 milliarder kroner, det er den kraftigste resultatfremgangen blant Norges 500 største IT-selskaper i 2018.

Norges 500 største IT-selskaper og bransjer

BransjeOms. 2018Oms. 2017VekstRes. f. skatt 2018Res. f. skatt 2017
Telekom143,0141,21,2%21,821,0
IT-tjenester60,255,48,7%2,00,7
IT-infrastruktur49,646,56,9%0,91,1
Programvare44,338,714,3%1,81,6
Maskinvare32,228,513,1%1,40,9
IT-konsulent16,414,116,4%1,31,1
E-handel15,715,23,5%1,00,8
IT-distributør6,87,0−2,5%0,30,2
Betaling4,93,924,7%0,40,7
(Tall i mrd. kr.)

Norges 500 største IT-selskaper

Plassering+/-SelskapOmsetning 2018Omsetning 2017VekstDriftsmarginResultat før skatt 2018Resultat før skatt 2017
1-Telenor110 362,0112 069,0−1,5%20,00 %18 848,019 605,0
2-Atea34 709,032 438,07,00 %2,00 %634724
3-Evry12 912,012 596,42,50 %7,90 %790,5−333,4
41Visma11 389,38 537,133,40 %12,50 %1 125,7992,7
5−1Telia10 480,09 300,012,70 %25,40 %2 446,02 015,0
61Crayon Group9 047,57 301,723,90 %1,10 %53,8−53,7
7−1Komplett8 556,98 484,40,90 %−3,6%293,5289,2
8-NetOnNet4 948,24 765,43,80 %0,90 %37,17
94Lyse Tele3 502,02 734,028,10 %14,60 %426442
10-Nets3 378,33 292,22,60 %28,10 %948854,9
11-IBM3 055,22 954,93,40 %−1,2%−36,40,4
12-Also3 035,92 900,34,70 %1,90 %59,161,9
132Tech Data2 768,82 425,714,10 %0,00 %−6,4−7,5
144Marlink2 768,02 135,329,60 %3,20 %227,955,1
15−1Kitron2 619,32 436,77,50 %6,00 %141,299
161Trend Micro2 475,22 236,910,70 %1,60 %32,8−29,5
173Sopra Steria2 427,41 962,823,70 %6,90 %167,6141,3
18−2Accenture2 363,92 307,82,40 %1,90 %49,687,6
19−10Otello2 240,03 462,2−35,3%−42,8%−953,3−519,7
20−1Altibox2 206,62 029,98,70 %9,00 %218,4229
21-Nordic Semiconductor2 205,31 950,113,10 %5,20 %122,780,8
221Kjedehuset1 948,11 869,34,20 %−1,6%−30,2−2,5
237Visolit1 898,41 426,333,10 %3,00 %−11,258,6
243Bouvet1 846,71 607,414,90 %10,40 %191,6145,9
25−1Skandinavisk Data Center1 830,01 798,61,70 %0,80 %8,510,3
26-GlobalConnect1 802,01 692,96,40 %−442,2
27−2Tieto1 798,51 719,24,60 %9,00 %162,897,9
281Capgemini1 788,01 477,421,00 %4,20 %87,491,5
29−1Finn no1 762,71 527,615,40 %36,90 %697,9534,2
30−8Oneco Networks1 703,61 891,0−9,9%1,50 %−275,7−74,6
311Ice Group Scandinavia1 658,81 346,023,20 %−45,2%−903,1−1 008,2
32−1Embron Group1 642,41 386,718,40 %2,90 %31,8−22,9
33-Arrow ECS1 518,91 328,114,40 %1,70 %20,59,4
342Data Respons1 488,01 241,819,80 %8,30 %95,167,3
355Gaming Innovation Group1 452,61 128,328,70 %−10,7%−194,528
361Omega1 423,21 212,017,40 %4,80 %66,951,3
374Huawei Technologies1 382,91 113,624,20 %3,80 %65,523
38−3Dustin1 365,21 253,38,90 %3,80 %51,138,7
39−5RiksTV1 317,01 299,31,40 %0,90 %7,258,4
408Microsoft1 305,3945,338,10 %21,20 %278,2242,1
415Brightstar 20:201 304,8971,534,30 %3,60 %49,219,2
42−3Cisco Systems1 123,91 136,6−1,1%9,00 %102,8105,2
43−1NextGenTel1 096,91 047,64,70 %20,70 %201,8−28,0
44-Vizrt*1 080,81 009,97,00 %9,90 %−101,4−189,6
452StrongPoint1 067,5951,412,20 %2,80 %2614,2
4614Techstep1 064,1786,235,30 %2,10 %19−51,5
47−4Eplehuset1 049,41 024,52,40 %−0,3%−0,88,5
487Knowit1 027,7858,519,70 %8,70 %90,367
4975Netnordic1 021,3339,3201,00 %−7,0%−90,2−35,4
50−1Schlumberger Information Solutions1 011,2913,810,70 %13,80 %17298,4
51−13Hewlett-Packard1 007,51 173,8−14,2%0,50 %22,665,8
525Lindbak Gruppen936,1833,612,30 %6,40 %62,155,1
538Tidal Music931,877919,60 %0,10 %−6,6−27,8
54−1Canon913,6867,55,30 %1,00 %13−4,4
554HCL Technologies903,8798,413,20 %4,60 %43,228,9
56−11Q-Free888,6973,5−8,7%2,70 %−1,1−9,5
57−6SAP884,9895,4−1,2%3,90 %33,2−43,0
58−8Cognizant Oil and Gas Consulting Services854,3899,4−5,0%18,60 %151,3105,7
59−7Infocare849,5871,7−2,6%3,30 %15,71
60−6HP849,4861,8−1,4%0,80 %17,76,3
61149Dell830,2171,1385,30 %1,40 %15,115,1
621CGI827,6704,717,40 %5,50 %43,872,6
63−5Norgesgruppen Data826,5827,1−0,1%1,80 %11,522,3
643Onyx Centersource805,465123,70 %33,80 %112,696,7
65NYVipps775,9302484,00 %−32,9%−255,0−158,5
66−1Sony775,3693,211,80 %1,30 %9,85,9
678Zalaris745,4577,329,10 %2,30 %−4,2−9,5
686Experis717,5582,423,20 %0,10 %11
69−5Serit688,7704,1−2,2%3,80 %24,118,6
706Geomatikk664,3571,816,20 %11,80 %77,340,8
711Webstep663,2596,511,20 %11,40 %73,540,4
7212Lenovo Technology656,9517,127,00 %1,60 %20,212,5
738Cegal640,9530,220,90 %4,70 %7,90,3
745Basefarm624,5559,711,60 %8,10 %17,79,7
755Indra Navia615,6543,613,20 %15,70 %99,875,2
76−10Commaxx612,2671,6−8,8%0,70 %3,67,3
775Arrow604,853014,10 %4,70 %29,312,4
78−8Brother597,4601,3−0,7%3,30 %18,118,1
79−8Confirmit596,8599,4−0,4%4,50 %39,91,4
80−2Zenitel593,6565,25,00 %5,10 %32,531
815Intility592,5491,820,50 %10,30 %60,665,6
8226Tata Consultancy Services585,8390,350,10 %4,50 %26,6−76,2
83−10Powel585,5591,2−1,0%−4,7%−28,1−29,7
8414Barco Fredrikstad560,3434,928,80 %14,50 %75,44,7
854Asetek547,5480,913,90 %6,60 %39,612,4
86−1Cognizant Technology Solutions546,4515,16,10 %8,80 %4946,6
87-Eidsiva Bredbånd545489,611,30 %3,60 %17,446,9
88−26Thales543,3753,9−27,9%12,70 %67,3−1,3
89−63 Step IT540,3525,22,90 %3,30 %17,715,9
902Itera531,347511,90 %8,10 %41,438,3
914Mnemonic529,4452,417,00 %7,20 %38,642,8
92−1Extenda Retail524,24779,90 %−9,4%−51,0−6,9
9312Computas503,5406,224,00 %7,70 %39,816,4
94−17Kongsberg Digital502,5569,7−11,8%−18,5%−74,7−5,4
956Acando496,8418,618,70 %7,40 %36,418,2
968EET Europarts495,7407,821,60 %6,10 %30,820,8
97−9EMC Computer-Systems485,4485,40,00 %0,90 %4,24,2
98−5Hapro478,7468,12,30 %1,10 %3,217,5
99−2Compusoft476,6435,49,50 %25,50 %115103,8
10017Abax471,8359,431,30 %7,70 %12,622,3
10120Amesto457,435030,70 %0,90 %3,7−22,8
102−6IFS454,9450,11,10 %4,20 %18,410,3
103−13Netel443479,5−7,6%−2,2%−4,2−45,9
10416Norbit438,4350,125,20 %8,70 %552,9
10510Ericsson426,2366,816,20 %2,30 %10,67,8
1064Superoffice416,4378,110,10 %11,60 %50,241
107−8Insight Technology Solutions416425,8−2,3%−3,5%−15,0−5,4
108−6Unit4413,6412,20,30 %12,20 %53,261,2
10917Tampnet407333,422,10 %41,10 %164,296,3
1104Ambita394367,77,10 %3,80 %15,86,8
11114Gelato392335,916,70 %−26,3%−102,7−75,7
11224Itello392283,338,40 %7,50 %29,521,7
113−2Lexit Group390,9377,53,60 %3,50 %13,86,2
1145Infotjenester390352,510,60 %13,50 %52,951
115−2Philips385,1370,73,90 %2,30 %8,49,7
11650Smartservice381,3220,772,70 %14,10 %53,828,7
117−23Rejlers Embriq378456,4−17,2%5,10 %16,7−3,3
118−15Konica Minolta Business Solutions372,8408,2−8,7%3,40 %13,613,6
1193Haugaland Kraft Fiber371347,36,80 %25,70 %94,980,3
12022eRate368,326638,40 %3,80 %14,113,6
121−14VHF Group367400,5−8,4%3,40 %15,324
122−16DXC Technology362,1403,5−10,3%−11,6%−38,81,3
1237Geogroup351,1329,86,40 %9,80 %34,327,1
124−15Itslearning344,6389,9−11,6%−3,6%−16,1−22,2
125−2Dips339,4345,4−1,7%3,40 %12,414,5
126−8Ricoh335355,4−5,7%−0,2%−0,45,5
12716eRate333,726625,40 %1,50 %5,513,6
128−12Questback330,3360,7−8,4%1,40 %−23,6−90,1
1295EG323,33036,70 %−3,7%−11,9−6,0
13010Puzzel315,827614,40 %6,70 %20,8
131−2Vewd Software315,4330,5−4,6%44,50 %152136,7
1321Elmatica311,5304,12,40 %7,10 %23,223,8
13334Norconsult Informasjonssystemer310219,541,20 %11,90 %37,636
134−34Motorola Solutions304,9425,4−28,3%5,70 %20,2−15,5
13510Bergen Fiber299,9262,414,30 %5,00 %9,123,4
13610Cyviz297,9259,814,70 %−6,3%−21,3−15,4
1372Making Waves296276,47,10 %9,00 %2623,6
138317Nokia solutions and networks294,153,6448,30 %5,50 %17,42
1395BKK Digitek291,6265,99,70 %26,40 %73,271,8
14044Mobit290,1199,145,70 %1,10 %3,43,9
141−9Uninett289,5309,4−6,4%−3,5%−6,6−11,7
142−15Oracle288,6332,6−13,2%10,50 %26,626,8
143−8Sysco282,5286,9−1,5%8,20 %23,916
144−3Matiq279,3270,23,30 %3,70 %10,410,5
145−14Proact IT277,7326,6−15,0%4,50 %12,716,1
1463Infront276253,68,90 %8,40 %21,73,7
14743Funcom (1)274,7191,443,50 %30,10 %6741
1488Move273,823516,50 %2,90 %8,78,2
14995Xllnc273146,586,30 %0,00 %−3,44,8
150NYBitfury272,76,10 %17,5
151181Infor271,989,3204,40 %0,40 %47,36,2
152−1Geodata271,8248,59,40 %16,00 %4434,3
1534Devoteam Fornebu Consulting266,2231,615,00 %5,10 %13,613,8
15414Nova Consulting264,5219,420,60 %14,40 %38,334
155−18NEP263,9277,8−5,0%4,70 %−0,738,2
156−3Norkart260,5239,98,60 %7,90 %19,125,8
157−45Nevion257,1371,8−30,9%−12,8%−26,415,7
158NYPexip2578,60 %−146,0
1591Miles256,4226,613,20 %11,00 %25,831
160NYProximo255,344,8470,30 %5,90 %15,83
1611Garmin255224,513,60 %3,20 %6,44,5
162−8Signal Bredbånd254,12396,30 %7,90 %1,34,4
16319Gartner250,320124,60 %−0,3%−0,43,2
16435Quad Computer249,4183,635,80 %5,70 %114,6
16513Pearl Consulting248,3204,321,50 %10,50 %25,125,3
1663Simula Research Laboratory247,5215,115,10 %7,50 %17,410
167−9Ubconnect247,5230,57,40 %−4,0%−14,1−14,6
1685Panasonic245,2205,919,10 %2,50 %9,1−0,2
169−17Seagull Maritime243,2242,50,30 %0,60 %4,423,5
17034Nextron241,617835,70 %4,60 %7,95,3
171−12CBK Distribusjon240229,64,50 %4,40 %8,410,4
172−22Verifone235,7253,5−7,0%18,60 %46,174,1
173−45Eniro235,3332−29,1%−1,9%13−30,1
174103FLIR Unmanned Aerial Systems235,2122,292,50 %7,70 %15,6−47,1
1755Tessta Connect228,1203,112,30 %6,10 %1420,1
17649Navtor225,6156,144,50 %6,20 %12,4−0,2
1779Experis Ciber225,6197,414,30 %4,80 %11,19,1
178−14Buypass225,1222,61,10 %14,40 %3344,6
179−24Samsung Electronics224237,1−5,5%19,90 %44,546,9
180−10Site Service224211,55,90 %6,10 %12,58,4
1814Infinigate222,6198,512,10 %2,50 %5,55,5
18231Netcompany222,4168,332,10 %13,80 %30,638,6
18314Kantega221,7183,920,60 %15,30 %33,930,1
184−19Itelligence221220,90,00 %5,90 %12,817,7
185−14Gamestop220,1211,44,10 %1,10 %1,2−0,6
186−7Microchip Technology219203,97,40 %6,00 %118,3
18711Banqsoft218,9183,719,10 %0,00 %4,220,8
18815reMarkable218,3178,222,50 %−5,6%−16,2−1,3
18939Pedab217,115341,90 %−0,2%−1,8−3,9
190−9ARM213,9202,15,80 %6,00 %12,9−83,6
191−3GSGroup213,8193,110,70 %3,80 %−0,98,9
1929Multicomo211,9180,117,60 %3,30 %6,3−0,4
193−18Appear TV208,7204,91,80 %2,40 %9,110,2
194−17SAS Institute207,8204,41,70 %2,60 %5,35,3
195−19Roxar Software Solutions203,6204,9−0,6%13,10 %46,134,3
196−4Itet202,9189,47,20 %12,40 %221,3
197−3Økonomibistand200,3186,57,40 %8,40 %19,836,3
19818Acos200,2166,420,30 %21,50 %43,832
1998Bedriftssystemer200,2174,314,80 %9,40 %1917,6
200−9Resman199,9190,54,90 %−0,7%−6,8−2,9
201−8Coromatic199,7188,65,80 %7,80 %12,64,3
202−41Mobylife197,5225−12,2%−8,7%−18,024,2
20333Data Equipment195,5150,230,20 %4,70 %8,610,3
204−17Payex195197,2−1,1%−1,4%−7,9−5,3
2059Consignor194,9167,816,20 %20,60 %39,116,4
206−138Tura Scandinavia194642,9−69,8%9,30 %17,822,5
207−35Despec193206,2−6,4%1,60 %1,42,3
20826Xledger19315127,80 %16,10 %3131
209−14Texas Instruments189,7185,72,20 %8,60 %84,57,5
21020Systek188,7152,623,70 %11,20 %21,416,8
21137Smartoptics186,4142,131,20 %−2,9%−7,9−9,1
21297Qvartz186,3100,785,00 %0,80 %0,81
2134Duett183,4164,911,20 %22,40 %41,138,2
214−25Guard Automation182,7191,9−4,8%2,80 %5,35,5
21539Addsecure181,9137,832,00 %30,90 %62,436,7
216−16Inselo Gruppen181,7181,40,10 %−4,1%−8,90,3
217−5Tussa IKT181,5168,67,60 %9,60 %8,63,5
21821Digiplex179,3148,420,80 %18,90 %12,15,9
21933Ikomm179,2139,628,30 %3,10 %5,11,2
22046Signicat17813135,90 %−2,7%−4,97,5
221−25Orange Business177,9184,8−3,7%1,20 %32,7
22234Google177,9135,930,90 %−2,3%−4,3−2,6
223−21Creuna177,3180−1,5%−4,3%−8,0−3,2
224−3View Group176,5158,211,60 %1,00 %0,60,7
22543Braathe Gruppen175,2128,336,60 %8,80 %10,411,1
2265Altifiber174152,514,10 %19,40 %22,324,4
227−18Avanade173,7171,91,10 %15,60 %28,418,1
228NYForgerock172,836,5373,00 %−20,3%−71,1−109,0
229NYIstone171,341,2315,40 %1,40 %3−2,0
230−10Sticos170,3158,87,20 %16,10 %29,433,4
231−5Landmark Graphics170,2155,19,70 %45,00 %96,849,9
23258CSAM Health168,9109,754,00 %9,70 %−2,2−8,5
233−10Funn167,3156,86,70 %4,50 %7,25,6
234−26iProspect167,1174,1−4,0%−0,4%−0,47,4
235−2Teleplan164,9151,68,80 %4,30 %6,1−17,6
236−25Cxense164,6169,3−2,8%−55,3%−92,7−259,8
23722Apple164,1133,123,30 %71,00 %119,287,3
238NYCognite163,829,7451,80 %5,40 %9,4−10,5
239−56Hitachi Vantara162,9199,5−18,3%2,10 %6,33,3
240−2Fara160149,37,10 %8,40 %9,211,2
241−1Iron Mountain159,2147,97,60 %21,80 %24,46,9
242−1Holte159147,57,80 %6,80 %117,3
243−14Simcorp158,8152,93,80 %6,20 %109,2
24426Silicon Laboratories158,8126,126,00 %43,90 %73,544,5
2452Enivest158,2142,211,20 %11,70 %16,118,7
246−14Foss Fiberoptisk Systemsalg157,9152,23,70 %11,10 %1816,9
247−32Digitale medier 1881157,9167,8−5,9%13,00 %23,137,2
248−5NTI157,7146,87,40 %5,60 %8,75,4
249−4Isurvey157145,18,30 %−11,0%−27,9−31,6
250−26Symetri156,9156,80,10 %10,50 %16,114,8
251NYGmo-z.com156,8−191,3%−312,2
25231Softlayer Technologies154,6114,934,50 %5,10 %6,87,4
253-Experian151,7138,49,70 %−4,9%−9,3−18,5
254−8Phonect151,7144,64,90 %−6,7%−10,08,7
255−81Hernis Scan Systems151,3205,6−26,4%−1,2%108,211,8
2568Jacob Hatteland Solutions150,2132,113,70 %−4,6%−7,8−8,6
257−51Netlight150,2175,8−14,6%21,30 %31,942,3
25817Schibsted Norge SMB149,2123,121,20 %8,10 %12,415,7
25912Aditro Enterprise14912618,30 %2,20 %2,7−7,0
260−2IST International Software Technology147,3134,79,40 %7,20 %11,116,1
261−11Aveva146,3140,54,10 %3,90 %6,16,3
26211Sogeti145,4124,916,40 %15,50 %22,120,1
26325Admincontrol144,9110,930,60 %18,90 %28,733,9
26421Advania144,8114,726,30 %4,00 %4,40,9
2657Capra Consulting142,3124,913,90 %10,70 %15,314
266−44Conmodo139,8157,4−11,2%1,30 %1,3−5,5
267−18Fujitsu139,5140,9−1,0%−4,0%−6,4−15,1
268−41Hoist Group136,7153−10,6%8,00 %13,812,7
269−121Napatech136,7258,4−47,1%171,90 %−247,3−37,4
27046Brunbjørn136,496,341,50 %0,50 %0,14,2
271−10Skill133,3132,60,50 %3,40 %4,85,5
272−21Infografikk133,1139,9−4,9%2,10 %2,82,2
273−10Ascom133,1132,60,40 %10,40 %13,93,3
274−69Verizon131,5176,4−25,4%4,40 %618,8
2755Sportrader131,2117,211,90 %3,50 %4,612,5
27636ITverket129,798,931,20 %0,70 %0,95,1
27717Netlife Design129,3105,522,60 %0,60 %0,99,4
27825Trimble Solutions128,910226,40 %18,30 %31,815,9
27917Keystone Academic Solutions128,7104,623,10 %5,50 %8,72,6
2809Kongsberg Norcontrol128,2110,316,30 %−3,0%28,9−59,7
28124Xerox127,8101,226,30 %1,10 %1,722
282-Uni Micro127,7116,89,30 %3,50 %57,2
283−9Netapp127124,81,80 %1,10 %1,61,6
28413Rav126,9104,221,80 %9,50 %11,511,5
285−30Netthandelen.no126,7136,6−7,2%−7,8%−10,2−10,3
28622Digiflow125101,123,60 %8,80 %117,6
2874Netnordic Bredbånd124,6109,114,20 %14,80 %16,713,1
28826Redpill Linpro123,496,527,90 %1,80 %2,76,3
28911Nlogic123,1102,719,80 %4,50 %3,4
29023A-2121,898,324,00 %8,70 %10,77,5
29142Trafsys120,987,538,20 %9,60 %11,814,4
292−5Fiberworks120,7111,58,20 %17,00 %20,518,3
29388Concent119,97266,50 %19,90 %23,624,8
294−13Canon Business Center Vestfold Telemark119,6117,12,10 %3,80 %85,1
295−26BT Solutions119,3128,1−6,9%4,50 %3,95
296−149Zyxel Communication119259,3−54,1%0,20 %00,7
29710Vitari117101,115,70 %5,70 %6,50,5
2986Corporater116,8101,814,70 %−15,4%−17,1−25,9
299122Netsecurity114,46284,50 %18,30 %19,76,8
30024EDR & Medeso114,391,624,80 %7,00 %7,76,1
30154Kraftanmelding114,379,543,70 %−0,1%−0,1−0,1
302−60Posti Messaging113,6147,3−22,9%−4,1%−4,4−2,1
30318Micro Focus113,194,619,60 %6,50 %5,52,8
30456Netthandelsgruppen11277,744,20 %0,90 %0,7−1,1
305−236Infosys Technologies111,1623,5−82,2%4,80 %5,3189,4
3064Symetri Collaboration109,5100,49,00 %24,40 %26,415
307−72Exclusive Networks109,2150,4−27,4%−2,8%−2,65,7
308−22Marin IT107,9113,5−4,9%−1,2%−2,71,8
3094124SevenOffice107,280,832,80 %5,80 %4,95,6
310122Bose105,159,676,50 %2,20 %2,413,3
31114Mercell10591,115,30 %−3,5%−3,4−11,6
31237Semcon104,980,829,80 %11,20 %9,5−0,6
313−76Diebold Nixdorf104,9149,6−29,9%2,30 %1,74
314−54Vimond Media Solutions104,8133−21,2%−35,6%−35,7−21,2
315−14PA Consulting Group104,8102,72,00 %2,20 %2,43
316−5Sectra104,2100,24,00 %16,00 %16,821,7
31767Boston Distribution103,971,545,30 %1,90 %1,32
318−19AV Partner103,5102,90,50 %10,70 %10,410,1
31918Fjordane IT102,784,821,10 %7,40 %5,84,9
320−55Nuvias102,7132,1−22,3%−4,6%−5,9−3,6
32137Red Ocean102,678,530,70 %21,20 %20,710,3
322−5Communicate102,496,36,30 %4,50 %4,94,2
323−160Ceragon Networks102,3222,9−54,1%1,50 %36,215,8
324−32Marcello101,5109,1−6,9%−3,8%−3,716,3
32547Hemmersbach101,474,136,90 %12,40 %12,24,1
326−31Syscom101,2105,3−3,8%13,60 %13,810,4
3274Compugroup Medical100,889,312,90 %27,30 %29,311
32835Focus Software100,776,132,30 %10,50 %10,65,4
329−7Easify100,293,96,60 %0,90 %0,94,2
33023Interactive10080,424,30 %10,00 %105,1
33184Exertis Captech99,964,155,90 %−4,3%−4,3−2,0
33290Airthings98,661,859,40 %3,50 %4,16,2
33311Inteno Broadband Technology97,881,420,10 %2,20 %2,35,8
334−115Abilia97,3160−39,2%28,80 %28,425,7
335−29OMG97,2101,2−4,0%7,60 %7,412,5
33634Presentations Data97,174,929,60 %6,30 %5,91,8
33760Recab96,668,940,20 %4,10 %3,9−0,7
338−12Simpro96,690,86,30 %7,40 %6,14,4
33923Upheads9576,923,60 %13,00 %12,57,7
340−10Green Mountain94,589,35,80 %10,70 %−3,4−7,1
341−39Navico94,5102,6−7,9%−7,9%−6,3−17,2
34224Asolvi94,475,824,60 %8,30 %5,67,1
343−14Inventura94,289,55,30 %2,20 %1,90,7
344−9Proplan94,186,88,40 %6,60 %6,48,1
345−66TC Connect93118−21,1%−2,7%−3,7−1,3
346−23Adra Software93930,00 %13,10 %14,314,3
347−209Microtrading92,2276,8−66,7%−10,5%−11,29,4
348−50Distribution Innovation91,9103,5−11,2%6,60 %65,9
349−92Mediability91,9135,7−32,3%−6,7%−6,1−4,9
350−32Vexta91,895−3,3%4,30 %33,2
351−84Digiplex Fet91,6129,5−29,3%27,40 %−1,30,5
352−32Onestop Reporting91,294,6−3,6%9,60 %8,613,4
353NYLocus Solutions90,651698,20 %19,40 %18,11,8
354-Soco90,579,813,40 %13,60 %12,39,9
355−28Logiq90,590,40,10 %7,50 %6,611,9
35697Poweroffice90,254,266,30 %32,50 %29,510,5
35736Securelink90,269,429,90 %1,90 %2−0,3
35836Prontotv89,869,429,40 %17,80 %17,115,6
359−97Compello89,7132,6−32,4%4,70 %40,719,8
360NYFlowbird89,543,7104,80 %6,90 %6,33
36137Markit89,568,830,00 %4,30 %3,91,2
362−47Basware88,496,4−8,3%3,60 %3,35,2
363−70EcoOnline88,1105,8−16,7%3,10 %−10,1−23,2
364−25Zedge88,182,96,30 %−12,0%−10,8−5,2
365−24Dulram8881,87,50 %7,90 %7,16,7
3661NCAB87,775,616,00 %8,40 %9,24,7
367−39Promis87,689,7−2,4%15,60 %16,115,5
36835Vivento87,466,331,90 %12,30 %10,95,3
369−33Spama86,385,80,60 %4,40 %4,110,7
37013Wireless Communication86,371,520,60 %1,80 %1,40,7
371−10Styrmand86,277,511,20 %8,50 %7,44,3
372−214human86,280,76,80 %−3,8%−4,02,2
373−35Breiband.no85,884,31,80 %−14,6%−12,40,5
374NYConscia85,442,7100,00 %3,70 %2,8−1,0
375−16Contextvision (2)85,177,99,20 %−1,4%−1,2−1,7
37668Homenet8555,952,00 %2,50 %−0,3−10,2
377−21Officelink8579,47,00 %5,30 %4,64,3
378−94Multi Technology84,9114,8−26,1%−28,3%−27,4−23,1
3799Vitec Megler84,870,320,60 %14,20 %11,92,8
380−38Experis Avan84,881,83,60 %7,90 %6,73,2
381−33UMS84,780,84,80 %−33,9%−27,3−29,0
38237Geta84,162,335,00 %8,80 %7,14,4
383−18Genus8475,810,80 %16,50 %1413,3
384−8Conceptos83,972,715,30 %17,40 %14,614,1
385−42Profitbase83,781,62,60 %10,30 %8,96,1
3864Maritech Systems83,469,719,70 %3,70 %2,56,1
387−8Giant Leap Technologies83,272,115,40 %29,10 %24,321,1
3887Eye-Share8269,318,40 %22,70 %1917,9
389−49Otrum81,682,8−1,5%5,90 %5,33,1
390−10Websystemer81,27212,80 %32,00 %2625,1
391−45Hyper Interaktiv81,181,2−0,1%−8,2%−6,33,4
39214Halogen80,765,722,90 %16,40 %13,27,1
393−20Last Mile Communication79,573,87,70 %5,30 %3,94
394NYChilimobil78,425,3209,70 %−46,9%−37,9−19,8
395−8WTW78,370,511,10 %22,40 %17,520
396−27Dualog78,275,33,90 %12,00 %8,48
3978BBL Datakompetanse7865,918,40 %19,20 %15,28,1
39825Shortcut77,261,725,10 %12,20 %9,34,1
399NYHuddly76,915,8388,00 %−79,0%−59,0−49,4
400−43EZ Systems76,878,5−2,2%12,00 %9,54,9
401NYKryptovault76,7−12,8%−15,1
402−346Aidon76,7840,4−90,9%2,10 %1,623,1
403−69Bever Control7687,1−12,7%30,90 %23,926,5
404−186Nera Telecommunications75,5161−53,1%−6,0%−4,28,5
4053EverCom75,565,415,50 %8,90 %6,75,6
406−54Cablecom75,280,5−6,5%7,40 %5,48,3
407NYBravo Audiovisual75,147,558,20 %6,70 %4,50
408−33Geomatikk IKT7573,61,80 %11,40 %8,68
4093Cordel7564,516,20 %30,10 %23,225,5
410−42Amadeus74,975,5−0,9%4,20 %3,22,9
411−34Tektrakom74,672,43,00 %−3,3%−2,7−2,4
41218One Voice74,359,924,10 %18,70 %14,24,9
413−42EM Systemer74,174,4−0,5%5,50 %4,9−8,1
414−4Larsen & Toubro Infotech7464,914,00 %7,90 %6,12,9
4151Trollfjord Bredbånd73,863,616,10 %9,20 %65,5
416−17Descartes Systems73,668,37,90 %22,30 %16,218,2
41734Conexus73,654,834,10 %−1,1%−7,5−19,3
418−9Devinco73,165,112,40 %36,20 %25,925
419−41NSD - Norsk Samfunnsvitenskapelig Datatjeneste7372,40,80 %−0,3%0,23,6
420−20Leteng72,867,18,50 %8,00 %5,55,5
421NYScienta72,740,618,90 %18,90 %13,87,7
422NYVissim72,751,840,40 %7,70 %2,7−3,3
423−38Eltele72,571,12,00 %3,20 %2,32,3
424−20Sherpa Consulting72,366,29,20 %9,10 %6,810,5
425−149Tech Mahindra71122,5−42,0%2,50 %1,7−54,7
4263Egde Consulting70,960,118,10 %12,50 %8,88,3
427−10Eurotech Computer Services70,863,311,70 %2,50 %1,80,7
428NYNeptune Software70,730,8129,40 %5,50 %5,512
429−37Data Nova70,469,61,10 %25,30 %18,219,3
4307Lan- X70,357,821,70 %7,50 %5,32,3
431−153Unit4 R&D70,3119,4−41,2%6,00 %6,816,1
432−31Rignet70,266,85,10 %−1,7%−46,5−113,5
433−44Opus Systemer70700,00 %36,70 %25,525,5
43413Senseit7055,526,10 %1,30 %0,91,2
435177N69,954,428,50 %2,60 %1,81,2
436−29Domeneshop69,965,46,90 %20,10 %1412
437NYOath Technologies68,94263,90 %9,10 %5,73,9
438−56Gemalto68,971,8−4,1%3,50 %1,82
439NYPowertech Engineering68,840,968,40 %18,20 %12,4−10,5
440−49Imatis68,569,6−1,7%9,40 %6,912,2
441NYHouse of control68,250,634,60 %0,80 %−1,72
442NYÅF Digital Solution67,850,833,50 %10,20 %6,95,3
443−23Appex67,562,18,70 %8,00 %66,7
444NYNetscenario67,552,528,50 %9,30 %6,66,6
445−7Esmart Systems67,457,317,60 %−40,5%−28,7−32,0
446−50Procano67,369−2,5%4,50 %2,32,3
447NYNeisa67,252,129,10 %2,10 %0,2−2,4
448−20Datarekvisita66,960,111,30 %7,30 %4,72,6
449−6Iver66,85619,20 %5,50 %3,74,7
450−37Boostcom66,664,43,30 %−18,2%−13,7−7,8
451−65Sprint Consulting66,670,6−5,7%20,10 %13,516,9
452−34Lofotkraft Bredbånd66,562,95,60 %27,30 %16,113,2
453−26Commercial Banking Applications (CBA)66,160,110,00 %41,10 %27,421,2
454−18Papirfly65,857,913,60 %16,20 %12,310,9
455NYPurity IT65,548,933,90 %2,50 %1,62,7
456NYSodvin Energi og Fiber65,213,3390,30 %21,20 %13,70,5
457NYKeyteq65,152,623,80 %4,40 %2,82
458NYLogevo650,50 %0,3
459−24Teradata64,958,311,20 %5,10 %3,22,4
460−49Cenium64,964,70,30 %−52,8%−33,4−44,1
461−97Columbus64,676,1−15,1%−16,5%−10,51
462−117Webtop Solutions64,381,4−21,0%−14,0%−10,6−3,9
463−14Cencom64,255,116,60 %4,40 %3,61,2
464NYIWMAC64,2−6,0%−4,5
465−63Symantec64,166,7−3,9%17,10 %12,212,3
466−147Cillion63,994,7−32,6%−1,8%−0,6−1,7
467−120Netco63,780,8−21,1%9,40 %5,64,5
468−20Sonat Consulting63,755,115,60 %13,40 %8,57,3
469−30Lime Green Digital63,656,812,00 %45,40 %28,927
470NYTry APT63,452,121,70 %20,50 %13,111
471NYLanse63,248,530,50 %7,50 %4,74
472NYInnit6335,776,70 %−0,5%0,51,4
473−49Inselo Logistikk62,861,62,00 %−3,5%−2,22,6
474−33Arktis62,656,410,90 %28,80 %18,414,9
475NYAvento62,651,222,20 %15,30 %8,96,3
476−42Boostcom62,658,86,50 %−4,5%−2,9−2,5
477−51Consat62,460,33,50 %15,70 %9,54,2
478−53The QT Company62,460,72,70 %5,40 %3,43,5
479−25Bakken & Bæck62,253,915,60 %1,90 %1,110,4
480−35H Ødegaard & Co62,255,611,90 %12,70 %7,83,8
481NYOdin Systemer62,253,416,50 %19,40 %12,57,6
482−68Differ6264,4−3,7%17,70 %1112,2
483−50Highsoft61,8594,70 %43,40 %26,830,1
484NYCoretrek61,732,689,40 %7,20 %4,53,5
485NYProenco61,48,60 %4,2
486−46Data Design System61,356,58,40 %26,30 %16,216
487NYDatek Wireless61,113,70 %8
488NYIT Consult61,148,825,20 %11,50 %7,1−2,3
489NYTessta Fiber Connect6153,114,80 %5,20 %3,26,5
490NYFiken60,93669,50 %34,50 %21,411,6
491−45Innofactor60,955,69,60 %−3,1%−1,80
492−61Zenior60,859,62,00 %0,30 %0,20,2
493NYSquarehead Technology60,85110,40 %10,40 %6,35,6
494NYPrediktor60,649,821,80 %31,60 %18,8−12,9
495−45Ren Røros Digital60,654,910,50 %−11,3%−7,54,8
496−54Bridge Technologies60,656,27,90 %11,50 %6,85,2
497NYNTT Com Security60,538,258,30 %16,80 %10−16,9
498NYBrandmaster60,349,521,90 %7,80 %3,94,7
499−125Rohde & Schwarz60,173,7−18,4%1,90 %1,32
500NYWellit60,141,943,30 %44,50 %27,620,6
Nyheter
Teknologi
Digital