Samsung ser rødt etter «Apple-pynt»
Engangseffekt pynter på tallene.

Samsung Electronics har tirsdag kommet med en guiding av inntjeningen i andre kvartal.
Denne peker mot et driftsresultat på 8.100 milliarder koreanske won (rundt 6,8 milliarder dollar), og tilsvarer i så fall en oppgang på 23 prosent fra samme periode i fjor.
Dette er godt over Refinitiv SmartEstimate-konsensus på 6.400 milliarder won.
– Veldig sterkt
Inntektene guides til 52.000 milliarder won, og i så fall falt topplinjen syv prosent fra andre kvartal i fjor.
Senioranalytiker Sanjeev Rana i CLSA karakteriserer overfor CNBC guidingen som «veldig sterk», drevet av smarttelefoner, forbrukerelektronikk, så vel som minnevirksomheten.
Minnekomponenter brukt i datasentre og smarttelefoner er Samsung-virksomheten med de største marginene.
Engangseffekt
Det er også verdt å merke seg at Samsung har godskrevet regnskapet med en engangseffekt tilknyttet skjermvirksomheten, en kompensasjon fra Apple for færre ordre enn lovet av skjermer som brukes i iPhone, iPad og andre produkter.
Bloomberg anslår denne kompensasjonen til så mye som 1.000 milliarder won (rundt 840 millioner dollar), noe som i så fall vil utgjøre det meste av avviket fra forventningene.
Og markedsaktørene er åpenbart usikre på hvor sterk Samsung-guidingen er, ettersom aksjen like før stengetid på Seoul-børsen er ned over to prosent.
Samsung Electronics slipper tallene for andre kvartal senere i juli.