Kahoot og Nordic Semiconductor blant analytikernes IT-favoritter på Oslo Børs

Meglerhusene ser størst oppside er disse tre aksjene.

STOR OPPSIDE: Takket være kursmål på 60 kroner fra SpareBank 1 Markets og Arctic Securities er Kahoot! den teknologiaksjen med størst oppside på Oslo Børs. Foto: Iván Kverme
Teknologi

– Nordic Semiconductors reise har bare så vidt begynt.

DNB Markets-analytiker Christoffer Wang Bjørnsen har siden 2015 fastholdt at det norske selskapet med spisskompetanse på Bluetooth-teknologi er verdt å satse på. De som har fulgt rådet hans har fått med seg en avkastning på 105 prosent det seneste året.

– Selskapet er et av de raskest voksende halvlederselskapene i verden, og dette er før man legger til noen som helst betydelige inntekter fra deres nye produkt innenfor Cellular IoT, fortsetter Bjørnsen i DNB Markets.

BULL PÅ NOD: DNB-analytiker Christoffer Bjørnsen tror Nordic Semiconductor er på full fart mot en milliard dollar i omsetning. Foto: Stig B.Fiksdal

– Ordrereserven er opp 80 prosent år for år, veksten akselerer til over 40 prosent i 3. kvartal, og fortsatt handles aksjen med en betydelig rabatt mot konkurrenter og sammenlignbare selskaper, sier Bjørnsen.

Størst oppside i Kahoot

Nordic Semiconductor   er det teknologiselskapet på Oslo Børs som følges tettest av meglerhusene.  Seks av åtte analytikere har konkludert med en kjøpsanbefaling i sine aksjeanalyser, men to meglerhus har landet på hold-anbefaling. 

I gjennomsnitt ligger analytikernes kursmål rundt 20 prosent over det aksjene handles for på Oslo Børs, ifølge tall som er registrert i Bloombergs database.

TROR PÅ KAHOOT!: Henriette Trondsen, analytiker i Arctic Securities. Foto: Ivan Kverme

De tre aksjene med størst oppside er læringsplattformen Kahoot   , ContextVision  og Infront  . Her ligger gjennomsnittlig kursmål henholdsvis 58 prosent, 56 prosent og 53 prosent over det aksjene ble omsatt for fredag ettermiddag.


– IT-sektoren representerer fremtiden og flere av IT selskapene på Oslo Børs viser at de hevder seg på en global arena, som igjen skaper økende etterspørsel fra både lokale og internasjonale investorer. Kombinerer man dette med at mange av IT-selskapene på Oslo Børs enten har lite motvind fra Covid-19, eller i mange tilfeller medvind fra effektene av coronapandemien, så ser det ut for oss at 2. halvår blir noe å glede seg til, sier Bjørnsen.

DNB Markets har ingen analysedekning på Kahoot, men både SpareBank 1 Markets ved Petter Kongslie og Henriette Trondsen i Arctic Securities har kursmål på 60 kroner og ABG Sundal Collier ligger lavest med 50 kroner.

Oppkjøpsmål

De seneste ukene har siste rest av børsselskaper levert fra seg kvartalsrapportene for mars til juni. Nordic Semiconductor har for lengst lagt coronakvartalet bak seg og har allerede varslet aksjemarkedet om at inntektene blir høyere enn antatt når regnskapsbøkene nok en gang lukkes 30. september.

Det er ingen av de åtte Nordic Semiconductor-analytikerne som har salgsanbefaling på Nordic Semiconductor, men Carnegie og Kepler Cheuvreux har begge hold-anbefaling.

DNB Markets og deres analytikere ser at Nordic Semiconductor stadig blir et mer relevant oppkjøpsmål etter hvert som markedsverdi og selskapets inntektsbase øker.

– Vi har sagt det før og kan si igjen. Nordic har teknologi og produkter som vi sliter med å forstå at flere av gigantene Nordic konkurrerer med kan ta seg råd til ikke å eie, sier Bjørnsen, og fortsetter:

– Personlig synes jeg det er synd om det skjer, men det kan jo sees på som en potensiell oppside for mange. 

På kort sikt ser DNB-analytikeren flere potensielle katalysatorer for aksjen, inkludert Apples produktlanseringen 15. September. 

– Her kan det for eksempel komme produkter fra Apple med Nordic-chip inni som representerer volum ikke reflektert i aksjen per dags dato. Vi venter i spenning på muligheten til å se hva som er inni AirTag.

Kapitalinnhentingen tidligere denne uken mener Bjørnsen er enoka et bevis på at Nordic-reisen bare så vidt har begynt. 

– Med økte ressurser sikrer selskapet at de fortsatt kan å få maks utnyttelse ut av eksisterende teknologi, samtidig som de kan legge enda flere produkter på den unikt posisjonerte teknologiplattformen sin. Det er for oss ingen tvil om at dette selskapet er på god vei mot å nå en milliard dollar og høyere i omsetning.

Overraskelse på gang

Ved siden av Nordic Semiconductor har DNB Markets kjøpsanbefalinger på Tietoevry  , Otello   og Crayon   .

Meglerhuset synes Tietoevry er eksponert mot mange attraktive trender i det nordiske IT-markedet. 

– De ligger foran skjema når det gjelder å ta ut 100 millioner euro i kostnadssynergier, men fortsatt tror ikke aksjemarkedet selskapet kommer til å greie å løfte inntjeningen, sier Bjørnsen.

Han tror markedet tar feil og at det vil komme positive overraskelser fra IT-tjenesteselskapet de neste kvartalene. 

– Sist men ikke minst, så sitter selskapet på mange teknologier og forretningsenheter som de kan spinne ut og selge for å synliggjøre verdiene.

Glemt aksje

Otello (tidligere Opera Software) er en av de beste investeringsmulighetene, ifølge Bjørnsen. 

– De har bevist gjennom de siste tolv månedene at selskapet er tilbake til tosifret inntektsvekst og fyrer på alle sylindre, men aksjen er blitt glemt bort av markedet og det er ytterst få som bryr seg. Derav har det oppstått en gyllen mulighet, sier han.

DNB-analytikeren tror Bemobi, ett av Otellos tre datterselskaper, noteres i Brasil i løpet av de nærmeste månedene.

– De to andre, AdColony og Vewd, er solgt i relativ nær fremtid, da er vårt base case at aksjen minimum burde stå i 26 kroner, om ikke mye mer, sier Bjørnsen.

Også Crayon, som har doblet seg i verdi det seneste halvåret, får tommelen opp fra Bjørnsen. Han liker at selskapet kun er eksponert mot skymarkedet.

– Crayon har i en lengre periode vist at de evner å replikere den nordiske forretningsmodellen til nye markeder. De vokser 2–3 ganger raskere enn konkurrentene, tar markedsandeler fra gigantene i USA og Europa, sier han, og fortsetter:

– På tross av dette handles aksjen på en prising som kun reflekterer vekstprofilen til selskaper som vokser betydelig saktere. 

Kursfall i poLight?

Med over en tredobling av aksjekursen i 2020 har poLight  fosset fra Arctics kursmål på rundt 70 kroner. 

Heller ikke Webstep og Atea  har det største kurspotensialet, ifølge Bloombergs database. I gjennomsnitt ligger Websteps kursmål 0,8 prosent høyere enn det aksjen omsettes for i markedet, mens oppsiden i Atea er 1,2 prosent.

– Atea er en fantastisk maskin, et bra selskap, med en ganske unik markedsposisjon. Det vi ikke liker er aksjens høye eksponeringen mot maskinvaresalg kombinert med at markedet har blitt vant til et utbyttenivå som ikke har vært dekket av selskapets inntjening siden 2012, og på våre estimater ikke kommer til å dekkes i nær framtid, sier Bjørnsen, som har salgsanebfaling på Atea.

– Dette synes vi blir sub-optimal kapitalallokering, da selskapet og aksjonærene kunne vært bedre tjent med å investere mer i selskapets utvikling.

IT-selskapene og kursmål

SelskapHøyeste kursmålLaveste kursmålGjennomsnittOpp-/nedside

Aksjekurs

Kahoot!60,0050,0056,6757,9%35,90
ContextVision35,0026,0030,5056,0%19,55
Infront37,0027,0032,0053,1%20,90
Norbit25,0020,0023,5046,0%16,10
Idex Biometrics2,802,802,8045,1%1,93
Ice Group29,0020,0023,0041,1%16,30
StrongPoint25,0025,0025,0031,6%19,00
Pexip Holding115,00104,00108,0029,7%83,30
Zalaris61,0039,0050,0022,9%40,70
Otello Corporation26,0016,0021,0022,4%17,15
Nordic Semiconductor126,0087,00110,7220,7%91,70
Crayon Group Holding115,00100,00107,7512,1%96,10
Tietoevry347,64232,42300,7011,8%269,00
Q-Free5,005,005,0011,1%4,50
Bouvet700,00600,00637,505,5%604,00
Mercell Holding11,0011,0011,004,8%10,50
Kitron20,0015,0017,753,8%17,10
Itera13,0013,0013,001,6%12,80
Atea120,0090,00107,291,2%106,00
Webstep25,0023,0024,000,8%23,80
poLight69,7369,7369,73−22,5%90,00
Bloomberg
dnb markets
bloomberg
arctic securities
sparebank 1 markets
oslo børs
breaking
NOD
KAHOOT-ME
COV
INFRNT
Nyheter
Teknologi
Børs