<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Ønsker slutt på visum-ved-ankomst for russere

Lokalbefolkningen mener borgere fra Russland og Ukraina tar jobbene deres. Nå ønsker guvernøren på Bali at de ikke vil få visum-ved-ankomst.

Publisert 19. mars 2023
Lesetid: 1 minutt
Artikkellengde er 1 ord
Article lead
STRANDPERLE: Bali er et svært populært reisemål. FOTO: Bloomberg

Ferieøyen Bali i Indonesia ønsker slutt på «Visa on arrival» for russiske og ukrainske statsborgere, melder CNN.

Tidligere denne uken sa guvernør Wayan Koster på Bali at han hadde bedt den sentrale regjeringen i Jakarta om å avslutte visum ved ankomst for borgere fra Russland og Ukraina på grunn av økende klager fra lokalbefolkningen som mener at utlendingene tar jobbene deres. 

– Hvorfor disse to landene? Disse to er i krig, så det er utrygt i deres land, og de strømmer til Bali. Mange av dem kommer til Bali, ikke for fritid, men for å finne trøst, inkludert for arbeid, sa guvernør Koster til lokale medier.

Turistminister Sandiaga Uno i Indonesia sa han ville vurdere guvernørens forespørsel samtidig som han åpnet for muligheten for at antallet av de som «oppfører seg dårlig og skaper problemer» kanskje ikke er så betydelig som forespeilet. 

Nesten 60.000 russere ankom Bali i fjor, og omtrent 20.000 har ankommet hver måned siden Russland erklærte delvis mobilisering av militære reservister i september, ifølge tall samlet inn av Balis internasjonale flyplass.

Noen har tatt arbeid på øya som frisører, barnevakter, taxisjåfører eller til og med sexarbeidere, ofte uten en lovpålagt arbeidsvisum, ifølge myndighetene.