<iframe src="https://www.googletagmanager.com/ns.html?id=GTM-W3GDQPF" height="0" width="0" style="display:none;visibility:hidden">

Kompliserte regler og krav ødelegger

Usikre rammevilkår og kompliserte regler ødelegger for mange små og mellomstore bedrifter, hevder Kristen Elstad og Martin Aasen i BDO Norge.

Publisert 16. jan. 2023
Lesetid: 2 minutter
Artikkellengde er 2 ord
Article lead
+ mer
lead
MANGELFULLE UTREDNINGER: Flere av høstens nye forslag – og vedtatte endringer – savner bredt samtykke og grundig beslutningsgrunnlag, skriver BDO-toppene. Her næringsminister Jan Christian Vestre (Ap). Foto: NTB
MANGELFULLE UTREDNINGER: Flere av høstens nye forslag – og vedtatte endringer – savner bredt samtykke og grundig beslutningsgrunnlag, skriver BDO-toppene. Her næringsminister Jan Christian Vestre (Ap). Foto: NTB

I 2021 konkluderte Regelrådet med at 17 prosent av sakene de vurderte hadde så dårlig utredningskvalitet at forslaget fikk rødt lys. I fjor var dette steget til 41 prosent, ifølge tall Regelrådet presenterte på Forenklingskonferansen i september 2022. De «røde» sakene er forslag til lover og regelverk som påvirker næringslivet som ikke er tilstrekkelig utredet for konsekvenser for de det gjelder. I tillegg opplyser Regelrådet at nærmere vurdering av små og mellomstore bedrifter (SMB) mangler i minst åtte av ti saker.

Martin Aasen. Foto: BDO Norge
Kristen Elstad. Foto: BDO Norge

For mange SMB-er er mangel på forutsigbarhet et så stort problem at det kan være avgjørende for videre drift. At rammevilkår er et hinder for vekst , fremgikk i klartekst av BDOs SMB-barometer 2022, og årets barometer som lanseres senere i januar viser at enda flere SMB-er nå opplever at usikre rammevilkår hemmer dem.

De jevne SMB-ene utgjør en stor andel av verdiskapingen i Fastlands-Norge; rundt halvparten av alle ansatte i privat sektor arbeider i disse virksomhetene. Dette er virksomheter som ofte ikke har egne administrative ressurser til å følge opp kompliserte regler og krav. Enten må de leie inn ekspertise og betale for dette, eller så må ansatte prioritere bort tid fra produktiv virksomhet for å ta seg av papirarbeidet. Dette er godt nytt for oss som lever av å gi råd, men er ikke god samfunnsøkonomi.

BDO ønsker å bidra til at SMB-enes hverdag blir enklere. Vi leverte derfor i november en forenklingsrapport til regjeringens interdepartementale arbeidsgruppe for forenkling i næringslivet. Rapporten inneholder 11 konkrete forslag for å sikre enklere vilkår og bedre forutsigbarhet for SMB, som vi håper embetsverk og politikere vil ta i bruk. Det er lite som vil glede oss mer enn at regjeringen når sitt mål om å kutte kostnader for næringslivet med 11 milliarder innen 2025 gjennom forenkling.

Vi opplever at embetsverket ønsker tid til utredning og til å lytte til næringslivet. Flere av høstens nye forslag – og vedtatte endringer – savner bredt samtykke og grundig beslutningsgrunnlag. Det viktigste politikere, myndigheter og embetsverk kan gjøre for SMB i allerede usikre tider, er å skape forutsigbarhet.

Kristen Elstad

Partner i BDO Norge

Martin Aasen

Adm. direktør i BDO Norge