Forbrukertilsynet: Klarna må betale tvangsmulkt hvis de ikke endrer betalingsløsning
Klarna må betale 9 millioner kroner per uke i tvangsmulkt hvis de ikke legger om betalingsløsningen «kjøp nå, betal senere», ifølge Forbrukertilsynet.

Klarna bryter loven fordi betalingsløsningen er en kredittavtale, som omfattes av strenge lovkrav, mener Forbrukertilsynet.
– For å inngå en kredittavtale må forbrukere søke om kreditt og signere kredittavtalen. Det er også et lovkrav at den som tilbyr kreditt, må foreta kredittvurderinger. Dette gjør ikke Klarna i dag, skriver Forbrukertilsynet.
Folk kan dermed handle ting på kreditt som de ikke nødvendigvis har råd til å betale for, mener tilsynet.
De påpeker at Klarnas betalingsløsning «kjøp nå, betal senere» må tilsvare å betale med kredittkort. Forbrukere skal ha rett til å reklamere til Klarna ved svindel og mangler på produktet, og alle andre rettigheter man har ved en kredittavtale.
– Disse rettighetene gir ikke Klarna forbrukerne i dag, opplyser Forbrukertilsynet.
Klarna må legge om betalingsløsningen innen 1. november for å unngå tvangsmulkt.
(NTB)