Møbelprodusenten Ekornes varsler i en melding fredag at de skal permittere opptil 10 prosent av de 760 ansatte knyttet til selskapets fabrikker i Norge. Nedbemanningen kommer ifølge selskapet som en konsekvens av nedgang i etterspørselen, som skyldes høye renter og økte levekostnader.
«For å tilpasse seg situasjonen vil Ekornes justere den operative kapasiteten ved Stressless-anleggene i Norge gjennom midlertidige oppsigelser på opptil 10% av de 760 årsverkene som er ansatt innen produksjon og montering ved fabrikkene.», skriver selskapet i meldingen. Møbelkonsernet sysselsetter nærmere 2.700 årsverk globalt.
Selskapet opplyser at nåværende ordreinntak indikerer en fortsatt svak markedsutvikling, som en forventet å fortsette i første halvdel av 2024.
– Initiativet gjenspeiler en fortsatt lav vekst for møbelindustrien, og det er avgjørende at vi handler for å sikre motstandsdyktighet og langsiktig konkurransekraft for konsernet, sier Tine Hammernes Leopold, administrerende direktør i Ekornes.
For et år siden permitterte selskapet 190 ansatte. Permitteringene da skyldtes at etterspørselen hadde falt etter pandemien, kombinert med en negativ utvikling i verdensøkonomien.
Ekornes QM Holding vil offentliggjøre resultater for fjerde kvartal og hele året 2023 i slutten av februar.